Miom...

Aurora

Lijecim se dvije godine od neplodnosti,imam38g i do sada je sve bilo neuspjesno.Dr. ne moze doci do folikula za IVF jer su mu je nedostupan posto imam dva mioma velicine mandarine.Jedan je na samome ulazu u maternicu a drugi na kraju.Prije 10 dana sam bila na Laparoskopiji i ustanovili su ako hocu da imam djece moraju miomi ici van.Zanima me koliko je ta operacija opasna za mene i za maternicu jer zelim imati djecu.Odnosno da li postoji neki postotak uspjesnosti operacije?Koliko traje oporavak?Kada se moze nakon operacije poceti s IVF?
Unaprijed hvala!

Prof.dr. Marina Ivanišević

Draga Aurora, prije operacije se obično preporučuju lijekovi ( analozi gonadotropin releasing hormona: zant će vaš liječnik!) da se oni bar nešto smanje te se tek onda odlučuje o operaciji. Jasno da je bitno do koje mjere su ti miomi urasli u stijenku maternice ili se nalaze samo izvana..., no na operaciju se oslučite kada čujete još jedno mišljenje.

Aurora

Hvala na odgovoru.Zanima me da li bi mi mogli preporuciti ustanovu ili lijecnika s kime bi se mogla posavjetovati o mom problemu?
Unaprijed hvala.