Nalaz vaginalnog brisa

Moje

Postovani,

U nalazu vaginalnog brisa konstatirano je da nisu izolovane patogene bakterije, ali jeste Candida u velikom broju. Ono sto me zanima, a sto nisam mogla pitati ginekologa jer nije bio dostupan, jeste sljedece: "direktni preparat: epitelne celije, laktobacili, Gram pozitivni kokobacili, blastokonidije i pseudohife gljivica, leukociti u velikom broju"- da li su gram pozitivni kokobacili nesto opasno? Da li se ove gljivice odnose, zapravo, na candidu? Da li leukociti u velikom broju znace upalu u vagini?

Hvala Vam unaprijed.

S postovanjem,

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, gljivice znače kandidu, a kokobacili normalno nastanjuju rodnicu. Kada se poremeti normalna mikrovaginalna flora porastu neke od bakterija ili gljivice (to su normalni stanovnici rodnice i ljudskog tijela) u većem broju nego li je uobičajeno i izazovu upalu. Leukociti u velikom broju ukazuju na upalu.

Moje

Postovani,

Hvala puno na brzom odgovoru.

S postovanjem,

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.