Normalna menstruacija ili perimenopauza?

Pepa019

Postovani,
Posljednje 3 menstruacije su mi bile oskudnije nego inace.
Pijem Yasmin vec godinama (>10) i uvijek mi je menga na dan tocna i gotovo istog trajanja i intenziteta.
I sad mi dolazi gotovo na dan ali je oskudnija.
Moram li se brinuti da se radi o perimenopauzi?
Mlada sam pa me to zabrinjava.
Takodjer, rezultati upravo napravljene KKS pokazuju blago povisen ukupni kolesterol: 5.9, HDL: 2.3, LDL: 2.5, trigliceridi: 1.7. Doktorica kaze da je to odlican omjer dobrog i loseg kolesterola, ali nalazi od prije godine i pol dana su bili sljedeci - ukupni kolesterol: 5, HDL: 2.2, LDL: 2.0, trigliceridi: 1.8.
Pitam vas ovo jer citam da u menopauzi raste kolesterol pa me zanima ima li to ikakve veze s mojim nalazom u ovom slucaju te s obzirom na oskudniju menstruaciju (imam 30 godina)?
Hvala vam puno unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontraceptive krvarenja su puno oskudnija nego inače, a ponekad mogu i izostati. Dokle god uzimate kontraceptive Vaši jajnici miruju - ne izlučuju hormone, niti dolazi do ovulacije. Niste u perimenopauzi.