Objasnjenje nalaza

martinam1007

Postovani doktore,

Molim Vas objasnjenje nalaza. U 37-om tjednu sam trudnoce.
Ctg undulacija, reaktivan , b.f. 15c/min ( ovo ne razumijem ) Portio 1 cl, smeksana,ulozova za vrh prsta. Dvs prosiren ( neznsm sto znaci ) ? Dali to znaci da sam otvorena ili? I molim vas recite jeli moram mirovati na temelju ovih nalaza.
Lp, zahvaljujem,
Martina

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve je u redu. Nema potrebe za mirovanjem. Niste otvoreni, nego je vrat maternice tek uloživ za vrh prsta. CTG je uredan, frekvencija otkucaja srca je oko 150 u minuti. DUS je donji uterini segment koji je proširen budući da je glavica djeteta smještena u njemu.

martinam1007

Hvala puno doktore.
Lp,
Martina

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

sakiniki

Postovani doktore,
danas sam bila na prvom uz. Trudna sam 5 nedelja. Nisu se videli otkucaji srca, mesak postoji, ali je spljosten. Takodje pise da je materica prakticno normalne velicine. Dr mi nista nije objasnio samo me je uputio da uradim HCG i da mu se javim sa tim nalazom da vidi kako trudnoca stoji.
Mozete li mi objasniti sta to znaci?
I usput da vas pitam da li je Cardiopirin 100 opasan u trudnoci?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sa 5 tjedana trudnoće normalno je da se još ne vidi plod, niti srčani otkucaji. To postaje ultrazvučno vidljivo sa 6 tjedana. Cardiopirin u terapijskim dozama nije opasan za trudnoću.

sakiniki

A da li je zabrinjavajuce to sto je materica prakticno normalne velicine i sto je mesak spljosten?

Ivo Balenović, dr. med.

U vrijeme kada se ultrazvukom jedva može vidjeti trudnoća maternica mora biti normalne veličine. Oblik gestacijske vreće ne znači ništa.

sakiniki

I jos jedno pitanje. U cetvrtak popodne sam radila betu i bila je 2987,99 a jutros (subota) sam opet vadila krv i beta je bila 4270,97. Da li je to ok?

Ivo Balenović, dr. med.

Porast bete odgovara urednoj trudnoći.

Lilili12345

Poštovani,

U 33+2 tjednu prve trudnoce sam. Imam 23 godine. Mozete li mi objasniti znacenje nalaza:

Cerviks je 1 čl., za prst prohodan do unutarnjeg usca koje bi se forsirano moglo proci.

Inace nemam nikakve bolove, niti osjecam kontrakcije, no ako duze sjedim ili stojim pocinju bolovi u zdjelici da se doslovno ne mogu pomaknuti. Imam li razloga za zabrinutost? I znaci li nalaz da bi trebala mirovati?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz nije zabrinjavajući. Unutarnje ušće je zatvoreno i to je najvažnije. Izbjegavajte napore i biti će sve u redu.