Oplodnja

Ana_mrvica

Poštovani,

Nova sam na ovom forumu i vidim da ima dosta temi na koji se može dobiti odgovor.

Naime, ja i moj muž smo imali zaštićene odnose sve do jučer.

Znači menstruacija mi je nekad redovna nekad ne.

U augustu sam imala menstr. (13.8.-16.8)
Septmbra sam imala menstruaciju (19.9-22.9)

Jučer smo prvi put imali nezaštićen odnos jer želimo raditi na bebi. Po kalendaru na aplikaciji menstrualnoj mi piše da nisam u plodnim danima ni u ovulaciji tako da ne znam da li postoji mogućnost da se desi trudnoća.

Ali ukoliko postoji, mene sad zanima da li ja sad ovu menstruaciju što bi trebala doći po kalendaru 26.10 piše da bi trebala biti.

Da li ću je imati ukoliko dođe do oplodnje sjemena?
Ili bi tek iduća menstruacija u novembru trebala kasniti npr ako dodje do oplodnje?

Koliko je potrebno da dođe do oplodnje ukoliko je uspješan prvi odnos bio?

Ako sam Vas zbunila izvinite me, nadam se da ćete mi odgovorit.
Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako dođe do oplodnje menstruacija neće doći. Do oplodnje dolazi kakda se spermij i jajna stanica spoje. To se može desiti samo u vrijeme oko ovulacije (izbacivanje jajne stanice). Ovulacija nastupa oko 14. dana ciklusa, a plodni dani se računaju od 11. do 17. dana ciklusa. Naravno, to vrijedi samo za redovni 28-dnevni ciklus. Kod žena s neredovitim ciklusima ne može se znati kada će doći do ovulacije, ali se ovulacija može predvidjeti korištenjem LH trakica (mogu se nabaviti u ljekarni). Prema navedenim datumima Vi ste imali odnos u vrijeme neplodnih dana, tako da je mogućnost trudnoće minimalna (samo ako je ovaj ciklus do ovulacije došlo kasnije).