Papa test

xxxNinaxxx

Pozdrav doktore, zanima me (buduci da citam da se papa test preporucuje 10.-20. dc), ja sam narucena za 23. dc (ciklusi su mi 30 dana), hoce li to biti u redu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bit će.

xxxNinaxxx

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

dancy11

Postovani !

Sredinom ovog mjeseca tocnije 11.05.2016 mi je raden PAPA test kojem je rezultat citiram'
Mikroorganizmi: bacillus vaginalis, mjesana flora.
Reaktivne promjene na stanicama udruzene sa upalom.
Abnormalne stanice: Atipicne skvamozne stanice neodredenog znacenja (ASC-US) (V-C-E+).
Stim da mi je papa test u 5 mjesecu 2011g bijo' Abnormalne skvamozne stanice neodredenog znacenja, jaka upala, mjesana flora-gljivice. Znaci bez tog ASCUS tad sam bila u 7 tjednu trudnoce da bi za 6 mjeseci kontrolni papa bila uredna. Te sam ponovno radila papa krajem 2014g koji je bijo uredan tad sam imala endometrioticnu cistu koju sam operirala i endometriozu koja se sad povukla. Da bi mi se sad na ovom PAPA testu pojavio ASCUS navodno po prvi put po rjecima doktora. Takoder mi je ultrazvukom pronaden endometralni polip za kojeg mi ljecnik kaze da nema nikakve veze sa PAPOM i ASCUS. Takoder mi je radijo cervikalne briseve koji su uredni te mi za dalje savjetuje ponoviti PAPU i to sljedeci tjedan 31.05 za manje od tjedan dana i ako se ponovi nalaz ASCUS da radim kolposkopiju i biopsiju. On mene uvjerava da nije nista strasno taj ASCUS te da misli da imam vese sa HPV al mi to nije jasno jer PAPA nije pokazao prisutnost HPV nit me on salje na testiranja na HPV. Radi toga sam jako zbrinuta jer imam osjecaj da me on samo smiruje stim sto kaze da nije nista i povezuje stim HPV iako na PAPI se nevidi. Inace imam 33g jedno djete rodeno carskim rezom, bez pobacaja nemjenjam partnere imala sam svega dva partnera otkad sam spolno aktivna sa jednim aktivan odnos imala 11g a sa drugim sad vec 5g. Menstruacije su mi uredne, godinu ipol radi endometrioze pijem Qlaer kontracepciju. Nikad nisam pusila izbjegavam i nepodnosim dim cigarete nikad nisam pila kavu nit sam sklona alkoholu il bilo kakvom poroku.Neosjecam nikakve bolove nit promjene ginekoloske al osjetim da imam pad imuniteta jer mi se pojavljuju afte u usnoj supljini osobito pred menstruaciju i imam veci umor u zadnji godinu dana nego inace al nista strasno. E sad mene taj ASCUS jako brine, te bi vas molila za vase cjenjeno misljenje vezano za nalaz PAPA? Te misljenje mog ljecnika dal stvarno postoji mogucnost za HPV iako ga PAPA nije pokazao ? Dali bi trebala raditi testiranje na HPV? I dali se mora raditi biopsija naravno sve to ukoliko se ponovi isti PAPA nalaz, te dal je uopce dovoljno vremena proslo za novi PAPA, jel moguce da je se stanje moglo promjenuti u tako kratkom vremenu od 11.05 do 31.05 znaci nekih 20 dana koliko taj nalaz moze biti pouzdan da bi se iza njega ukoliko je isti radila kolposkopija i biopsija? Dal bi po vasem misljenju trebalo duze malo pricekat za PAPA ? (da napomenem da ja ubrzo idem na put za nekih mjesec dana pa neznam dali mi ljecnik radi toga sve to ubrzaje, jer mu je prvo misjenje prija nego mi je dao da radim briseve cerviksa bilo da uzmen neke vaginalete nesjecam se koje 2 tjedna pa PAPU ponoviti za 2 mj iza toga). Molim vas za vase misljenje i preporuku . I oprostite na ovako dugom postu sva sam zbrkana i zbrinuta. Molim vas za misljenje i unaprjed vam puno zahvaljujem !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o blažoj atipiji na stanicama vrata maternice.
U vašoj situaciji svakako bih napravio cervikalne briseve i hpv genotipizaciju.
Terapiju treba provesti prema nalazu briseva. Ukoliko se dokaže HPV svakako se može napraviti i kolposkopija i po potrebi biopsija.
Ascus nužno ne znači da imate HPV ali isti treba isključiti brisem.
Novi PAPA test je potrebno napraviti nakon 4-6 mjeseci.

dancy11

Postovani !
Hvala vam na odgovoru.
A sad bi vas pitala jos nesto. Naime moj ginekolog mi je 31.05.2016 ponovijo papa test te je nalaz sljedeci;
Uzorak zadovoljava za interpretaciju.
Negativno za intraepitelnu ili invazivnu leziju.
Mikroorganizmi: mjesana flora.
Reaktivne promjene na stanicama udruzene sa upalom.
Te je moj ginekolog rekao da je sad sve ok te mi dao neke vaginalete za gljivice da koristim 7 dana i kontrola za 6 mjeseci. E sad ja sam napravila jednu gresku taj dan dok mi je ginekolog uzimao uzorak za papa test pitao me je kad sam imala zadnju menstruaciju te sam ja rekla da sam je imala 17.05.2016 al sam danas se sjetila da je u biti bila 15.05,2016 znaci da sam mu dala pogresnu informaciju za dva dana i sad me zanima dali je to inakoji nacin moglo utjecat negativno na papu taj pogresan datum zadnje menstruacije ?
I dal se vi slazete sa misljenjem mog ginekologa da sad nista vise ne radim do kontrole za 6 mjeseci ? Unaprjed vam zahvaljujem na odgovoru !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze datum zadnje menstruacije. Možete postupiti tako kao što vam je ginekolog predložio.

dancy11

Hvala na odgovoru.
Samo bi vas molila za jos koje pitanje. Danas sam malo citala po netu te nasla gdje se spominje da nije dobro ponavljati PAPA test u malom vremenskom razmaku od proslog jer moze dati lazne rezultate a stim da je meni ginekolog sad ponovijo PAPU u razmaku od 21 dan od proslog uzimanja PAPE te je ovaj zadnji bez asc-us za razliku od proslog na kojem je bijo asc-us stvarno sam sad zbunjena i zabrinuta te se mislim koliko mogu vjerovati rezultatima ovog novog PAPE koji mi je napravljen. Mozeteli mi rec sta vi mislite u kojoj mjeri bi taj sad ponovljeni PAPA stvarno mogao biti laznog rezultata i u kojem smislu stim da je sad ovaj bolji od proslog ? I dali ima smisla da ipak trazim na svoju ruku da mi da da radim genotipizaciju na HPV ili da idem u neku privatnu kliniku za to i koju bi mi vi preporucili u Zagrebu za svaki slucaj da znam na cemu jesam ili da ipak cekam kontrolu za 6 mj (iako neznam kako to od zabrinutosti da izvedem toliko dugo da cekam)? Jos da napomenem da od veceras krecem koristiti rojazol vaginalete 7 dana pa me zanima za koliko vremena nakon vaginaleta bi mogla raditi genotipizaciju na HPV ukoliko je potrebno ? Oprostite opet na ovako dugom postu sad sam stvarno zbunjena sa svim tim i neznam sta da radim te vas molim za vase cjenjeno misljenje. Unaprjed vam zahvaljujem !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ja bih napravio kako sam vam gore napisao.
Kod blažih atipija na cerviksu treba proči izvjesno vrijeme da promjene nestanu.
Zatražite svog liječnika neka vam napravi cervikalne briseve i bris na HPV.

dancy11

Hvala ! Pokusacu se dogovoriti sa svojim ginekologom. Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

dancy11

Postovani !
Evo ponovno imam potrebu da vam se javim i molim za vase misljenje. Ovako moj ginekolog mi je danas napravijo kolposkopiju te je nalaz sljedeci;
Po premazivanju porcije 3% otopinom octene kiseline ukaze se nesto uza ZKG bez evidentne patologije, no nakon premazivanja Lugolovom otopinom joda 3 manja Schiller pozitivna polja na 5,6 i 8 h. Preporuca se uciniti kontrolni PAPA obrisak kroz 4-6 mjeseci.
Te mi je na to rekao da to nije nista strasno i da nevidi sumnju na HPV jer mi tkivo na tu neku tekucinu nije reagiralo onako kako inace reagira kod zena koje imaju HPV te smatra da bi to sad bila bespotrebna pretraga. Da napomenem da mi je 11.05.2016 bijo ASC-US a kontrolni papa 31.05.2016 je bijo uredan i da u njega sa sigurnoscu vjeruje iako je raden u razmaku od 21 dan od proslog jer po njegovim rjecima kaze da se stanice vrata maternice obnavljaju svakih 10 dana. Tako da on na osnovu tih nalaza mene uvjerava da to nije nista i da je moguce da je sve to od neke upale iako su mi brisevi cerviksa na MUC, aerobe i anaerobe uredni. Te misli da nije potrebno nista dalje da radi do kontrole za 4-6 mj tad bi radio novi papa test. E sad vise neznam sta misliti te vas opet molim za misljenje nalaza kolposkopije sta mislite da bi mogla biti ta 3 manja pozitivna polja od cega to moze da bude ako nije od hpv jel mogu da budu od upale? Dali bi trebala da se brinem oko toga i ipak nesto poduzmema il da mirujem buduca 4 mjeseca? Kolika je mogucnost da ta pozitivna polja do kontrole sama od sebe nestanu ? I dali je on stvarno ovim pregledom kolposkopije moga utvrditi da hpv nema ili bi ja unatoc tome trebala napraviti test na hpv ? Molim vase misljenje na sve to i unaprjed vam hvala !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o minor change promjenama. Postupite kao što vam je rekao. Ja osodno bih ipak napravio bris na HPV za svaki slučaj.

dancy11

Hvala na brzom odgovoru. Slazem se sa vama vezano za test Hpv, te ga imam namjeru u skoro vrjeme napraviti naravno na svoju ruku privatno, cisto da znam na ceme jesam. E sad samo bi vas molila ako vam nije problem da mi nesto malo vise kazete o toj promjeni Minor cange koju ima, nisam prija cula za to te mi je nepoznato. I bila bi vam jako zahvalna ako bi mi nesto vise rekli o tome. Unaprjed zahvaljujem !

Dejan Šakoronja, dr. med.

U prevodu male promjene. Tako se označavaju promjene na vratu maternice sa takvom kolposkopskom slikom.
Nemojte se zamarati sa stručnom terminologijom. Napravite bris na HPV. Ako je negativan, postupite kao što vam je rekao vaš ginekolog.

dancy11

Hvala. Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

dancy11

Postovani !

Ponovno vam se javljam ovaj put sa rezultatima testa na HPV koji ste mi savjetovali da napravim. Citiram nalaz;

1) Dokazivanje i genotipizacija HPV DNA visokog rizika; prema testu kojim se dokazuje 12 visoko rizicnih HPV tipova (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59) u ispitivanom uzorku: HPV DNA visokog rizika - nije dokazana.

2) Dokazivanje i genotipizacija HPV DNA niskog rizika; prema testu kojim se dokazuje 2 nisko rizicna HPV tipa (6,11) u ispitivanom uzorku: HPV DNA niskog rizika - nije dokazana.

Testovi su u poliklinici radeni testovima Njemackog proizvođaca Bijoron Dijagnostic sad neznam imali to ikakve veze al eto da vam ipak to napomenem.

Te su mi u poliklinici rekli da meni nije dokazan HPV te nemaju osnove radi koje bi trebali raditi genotipizaciju. I da se nebrinem da je nalaz sasvim ok te da samo idem na kontrole kod ginekologa u dogovoru sa njim. A vec ranije sam sa ginekologom dogovorila kontrolu za 4 do 6 mjeseci. Al stim da mi je ginekolog trenutno na godisnjem odmoru te mu nemogu pokazati ovaj nalaz na HPV , molim za vase cjenjeno misljenje dali je po vasem misjenju sad sve ok stim da sam do sad napravila; briseve cerviksa, 2 papa testa i kolposkopiju o kojim sam vam vec predhodno pisala osim biopsije koja nije radena? Dali trebam jos neke pretrage da obavim ili mogu da budem mirna oko svega toga i da normalno bez brige cekam dogovorenu kontrolu PAPE kod ginekologa ? Unaprjed vam zahvljujem. Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate više ništa dalje poduzimati.Ponovite PAPA test za 4-6 mjeseci.