perimenopauza?

ancetod

Postovani d-re,
45 godina, nisam radjala. PAP od pre godinu dana normalan, a hormone nisam radila od 2013, kad su bili u normalnim granicama. Ciklusi su mi se poremetili – dobijam svaki mesec ali zadnjih mjeseci su bili na 22dan, 26 dan, 31 dan I sad opet 22 dan. Iako je sve u granici necega sto bi rekli “normalnog”, brine me ovo skracenje sa 31 na 22, I to sto dvaput u tako kratkom razmaku dobijam na 22 dan. Mogu li nekako stabilizirati hormone, s obzirom na dob? Da li je ovo perimenopauza?
Hvala i pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi o anovulacijskim ciklusima i manjku progesterona. Sugerirao bih gestagenu terapiju u drugom dijelu ciklusa.

ancetod

opet ja u panici. 8 dan od menstruacije, a krvarenje mi ne prestaje. nije kontinuirano, od juce popodne do ujutru nije bilo nista, ali pre sat vremena na papiru opet primetim bledo roze krvi. obzirom da je moja gyn na putu,a vraca se tek u ponedeljak, mozete li mi reci sta bi moglo biti uzrok?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kao što sam napisao u prijašnjem postu.

ancetod

Izvinite sto vas gnjavim (zaista ste ljubazni I brzi u korespodenciji) ali treba mi drugo misljenje.
Ipak sam otisla kod zamenske gyn zbogslabog produzenog bledo-roze krvarenja/iscjedka, koji evo I 9 dan traje. Ona mi je bez pregleda preprocila endometril kapi, a na mom insistiranju, pregledala me uzv – nalaz uredan, endometrijum nizak (ili tanak), jajnici mirni. Onda je promenila terapiju I prepisala mi phlebodia 7 dana 2x1 I da nema potrebe od hormonskog lecenja u ovom slucaju, a predlozila mi je refemin ili slicne preparate nakon prestanka krvarenja.
1. Skroz sam zbunjena – citam da se phlebodia daje kod hemoroidalnih I venskih problema. da li je pravi izbor u mom slucaju?
2. Da li uzv nalaz ukazuje na pocetak menopauze, obzirom na refemin I ostale preporuke?
hvala jos jednom.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam kako djeluje navedeni preparat no ako krvarite duže vrijeme i sluzica endometrija je tanka( ne znam koliko ) onda je treba obnoviti i zadebljati a to se postiže hormonskom terapijom.

ancetod

opet izvinite sto Vas gnjavim, ali izgleda kao da ste nam vi "virtuelni" gyn vise od pomoci od ovih stvarnih.
posle 10 dana sukrvice 1 dan prekid (nista), danas 12 dan opet na wc papiru slaba krv. Stupila sam u kontakt sa mojom gyn i ona kaze ako do ponedeljak ne prestane da uzmem primolut nor 2x1 10 dana. isto bi trebala uraditi i pregled tiroide i kompletnu krvnu sliku.
da li bi ste i Vi preporucili ovaj preparat?
hvala na razumevanju.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bih, samo kad bih vidio nalaz UZVa. Prije svakako ne. Jer ako je sluznica tanka nikakva korist od Primolut Nora.

ancetod

Ona sukrvica/blago krvarenje je stalo bez uzimanja hormona. Nakon toga sam otisla na gyn pregled I papa test, I od tada ( posle cca 40h) jos i opet imam sukrvicu. Jasno da sam zabrinuta, iako i ranije mi se desavalo krvarenje nakon papa ali kratkotrajno. Uvek su mi papa brisevi bili uredni ali nakon ove sukrvice strah me da nije neko prekancerogeno stanje. O hormonima sad I ne razmisljam, iako ova gyn spominje cicloproginovu, a ne primolut.
1. Nakon koliko vremena je ocekivano da bi krvarenje posle Papa trebalo prestati, I da li je moguce da je ipak povezano sa hormonima? Trebam li opet ici kog gyn zbog sukrvice?
2. Ukoliko ipak dodje do hormona, mislite li da je cicloproginova bolje resenje od primoluta, obzirom da je endometrijum 10 dan ciklusa bio ~ 2mm.
beskrajno zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ja sam Vam napisao koje je moje mišljenje o vašem slučaju. Ne mogu komentirati ovo jer nemam svih relevantnih podataka.

ancetod

Evo mene opet. Uradila sam hormonske analize 3 dc.
FSH 4.4 mIU/ml (1.98-11.6)
LH 2.7 mIU/ml (1.98-11)
Prolactin 12.8 ng/ml (3.2-24)
Estradiol 29.3 pg/ml (26.5-161)
Nekako mi se cine niskim, osobito estradiol. Da li to ukazuje na smanjenu funkciju jajnika ili je FSH indicator za to? Molim za mislenje.
Hvala i pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedeni spolni hormoni su uredni. Niste ni blizu menopauze.

Pepa019

Postovani,
Posljednje 3 menstruacije su mi bile oskudnije nego inace.
Pijem Yasmin vec godinama (>10) i uvijek mi je menga na dan tocna i gotovo istog trajanja i intenziteta.
I sad mi dolazi gotovo na dan ali je oskudnija.
Moram li se brinuti da se radi o perimenopauzi?
Mlada sam pa me to zabrinjava.
Takodjer, rezultati upravo napravljene KKS pokazuju blago povisen ukupni kolesterol: 5.9, HDL: 2.3, LDL: 2.5, trigliceridi: 1.7. Doktorica kaze da je to odlican omjer dobrog i loseg kolesterola, ali nalazi od prije godine i pol dana su bili sljedeci - ukupni kolesterol: 5, HDL: 2.2, LDL: 2.0, trigliceridi: 1.8.
Pitam vas ovo jer citam da u menopauzi raste kolesterol pa me zanima ima li to ikakve veze s mojim nalazom u ovom slucaju te s obzirom na oskudniju menstruaciju (imam 30 godina)?
Hvala vam puno unaprijed!