Policistični jajnici

Danijela

Dijagnosticirani su mi policistični jajnici. Molim Vas da mi u najjasnijim crtama objasnite moj problem. Hvala Vam najljepša.

Vesna

Imam 18 godina. Imala sam neredovite menstruacije. Na ultrazvuku dijagnozautreus 53x40, endometrij 11mm.
desni jajnik 29x20, lijevi 24x19 policisticni bez znakova ovulacije.
beta hcg iz urina negativan.
Dobila sam lijek dabroston 7 dana iza toga cilest
Molim Vas da mi odgovorite dali je ta terapija dovoljna da se te ciste rijese ili da poduzmen jos nesto i sto?
Unaprijed zahvaljujem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Već smo u više navrata pisali o ovom učestalom problemu, tako da neke od odgovora možete potražiti među starim porukama na ovoj stranici. Policistični jajnici spadaju u endokrinološki poremećaj koji pokreće čitavu kaskadu metaboličkih promjena (utječe na razinu inzulina, razinu lipida, triglicerida, povećane su razine testosterona, androstendiona, promijenjen je odnos LH/FSH - odnos hormona hipofize i dr.). Sve to rezultira promjenama u vidu hirzuitizma (maljavosti), pojava akni, pretilosti, a na ultrazvučnom pregledu se uočavaju jajnici s brojnim sitnim cističnim strukturama. Liječenje se sastoji od primjene hormonske terapije (oblik liječenja ovisi o stupnju promjena), poticanju fizičke aktivnosti, provođenju dijete, a rijetko se odlučujemo za kirurški pristup. U svakom slučaju, kod sumnje ili potvrde ove dijagnoze morate potražiti pomoć ginekologa koji će po potrebi konzultirati specijalistu endokrinologa kako bi pokušali doskočiti ovom složenom endokrinološko-metaboličkom poremećaju.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Uzimajući u obzir Vašu dob, terapija preporučena od strane Vašeg liječnika čini se dobro odabranom.

danchyd

Poštovani, dijagnosticiran mi je pcos.
Nakon godinu dana bezuspjesnog lijecenja, poslana sam endokrinologu koji mi je propisao tablete glucophage, klomifen i euthyrox.
Imam povisenu tsh te povisen prolaktin i testosteron.
Prije sam uzimala Duphaston i Inofolic propisan od strane ginekologa. Sad da prestanem piti te od ginekologa i nastavim piti ove? Zaborsvila sam upitati..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, duphaston možete uzimati u drugoj fazi menstruacijskog ciklusa (od 15. do 25. dana).

Zorka71

Poštovani,
Moje dete ima 17 godina, na ultrazvuku su joj rekli da ima policistične jajnike. Nalazi su sledeći:
Uterus u AVF pravilnih kontura i homogene teksture miometrijuma 6.9x4cm Endometrijum 7mm kavum prazan
Desni ovarijum policistične strukture 4x2.8cm
Levi ovarijum policistične strukture 3.6x2.4cm
Rekli su nam da uradimo hormone.
Kod drugog doktora smo isto radili ultrazvuk i nalazi su: uterus u RVF promera 7.3x4.9x5.1cm
Endometrijum promera 11,5mm
Desni ovarijum promera 3.4x1.7x1.8cm sa fodević folikulom 15mm
Levi ovarijum promera 2.8x1.2x1.6cm sa više folikula od 6-8mm
Tamo su rekli da je sve u redu i da nema potrebe za vadjenjem hormona niti da se pije nešto.
Molim Vas za Vaše mišljenje i savet šta dalje.
Hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su kontradiktorni. Ako su ciklusi redoviti i nema znakova maskulinizacije (pojačana dlakavost, akne, pretilost) smatram da određivanje hormonskog statusa nije neophodno.

anav23

Poštovani,
imam 30 godina i zbog neredovitih ciklusa i policističnog izgleda jajnika na UZV upućena sam na hormonsku obradu. 4.d.c.nalaz je sljedeći:
LH 27,2 (2,4-12,6)
FSH 7,6 (3,5-12,5)
Estradiol 101 (114-332)
Test.uk. 1 (0,4-2)
Test.slob. 2,5 (0,7-2,2)
Indeks slob.test. 5,8 (0,3-5,6)
SHBG 17 (32-128)
Androstendion 6,6 (2,2-7,8)
DHEA-S 7,23 (3-11,5)
Prolaktin 443 (102-496)
AMH 54,8 (4,1-58)
Kortizol 363 (133-537)

Progesteron još nije rađen. Dosadašnja terapija Duphaston s uspješno izazvanim obilnim krvarenjem, nakon njega oskudna menstruacija na svako 18-20 dana. Preporučen i korišten Inovo (d-chyro inositol) posljednjih mjesec ipo dana. Plan je odraditi još testiranje za inzulinsku rezistenciju. Gyn navodi samo da je hormonalni disbalans u pitanju i predlaže odmah krenuti s OHK. Ja time nisam najsretnija, plašim se nuspojava i bojim se da ćemo samo prividno riješiti stanje. Ne znam koliko dugo bih trebala piti OHK i hoće li se hormoni nakon nje zaista popraviti na dulji period. Od obiteljske anamneze jedino otac benigni tumor hipofize. Trudnoću ne planiram u skorije vrijeme, ali bih sigurno da se jednog dana dogodi. Što ako je inzulinska u pozadini, ima li OHK i tada smisla? Voljela bih čuti drugo mišljenje. Zahvaljujem.

PeNi0109

Poštovani/a
Imam 34 godine i zapravo cijeli život muku mucim sa neredovitim ciklusima i policističnim jajnicima. Koristim terapiju Duohastona (2x1 tab,od 11.do 25.dana ciklusa) jer bez njega mi ciklusi divljaju(menstruacije ili kasne ili dobijem dvije u jednom mjesecu itd) a sa terapijom nekako uvijek dobijem menstrucaiju na 28. ili 29.dan ciklusa.
Sada sam ju dobila na 20.dan ciklusa i to me pomalo zabrinjava.Razlog dodatnoj brizi je što već nekih sedam dana osjećam bol u lijevoj donjoj strani.Isprva sam mislila da se radi o nekoj cisti (ne bi bilo prvi puta) medjutim na ultrazvuku koji sam napravila je sve bilo ok.Ta bol nije neizdrživa,samo sam jednom morala popiti tabletu protiv bolova medjutim pristutna je, te stvara nelagodu i tokom spolnog odnosa.
S obzirom da partner i ja radimo na djetetu,napravila sam i test za trudnoću koji je bio negativan.
Ispričavam se na podužem tekstu,pokušala sam dati što detaljniji opis kako biste mi eventualno pomogli u razumijevanju ove uranjenje menstruacije.Je li moguće da to uopće nije menstruacija vec neka cista koja je pukla?ili nešto drugo..

Navela bih još da je papa test koji sam radila u 5.mj pokazao Cin 2 te da sam trenutno u fazi čekanja kolposkopije na koju sam naručena krajem rujna.

Menstruacija prije ove sada uranjenje bila je od 16.8. do 22.8. i za razliku od ostalih bila je poprilično bolna i obilna.
Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, neredovite menstruacije posljedica su hormonskog disbalansa. Savjetujem da uradite analizu hormona.