Policistični jajnici u kasnijoj dobi

dambolina

Postovani, imam 43 godine i tri poroda iza sebe. Nikada nisam imala neredovne menstruacije, a svaka trudnoca je dosla planirano i bez problema. Kod ginekologa sam redovno barem jednom godisnje. Na zadnjem UZ pregledu kod ginekologa samo mi je saopstio da imam policisticne jajnike i da izbacim UH i slatkise iz ishrane. Pri tome nemam ni visak kilograma niti povisen secer. Ja sada ne znam sta da mislim o tome, nikakve dalje upute mi nije dao. Zanima me da li je moguce da se policisticni jajnici pojave tek sada u ovoj zivotnoj dobi i da li treba da potrazim drugo misljenje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za dijagnozu policističnih jajnika, uz ultrazvučni nalaz potrebno je odrediti hormonski status. Kao posljedica hormonskog disbalansa kod sindroma PCOS menstruacije postaju neredovite, a žene teže ostvaruju trudnoću. Prema navedenome to kod Vas nije slučaj.