Povišen FSH

Iva333

Poštovani,
imam 33 godine. U posljednjih godinu i pol dana mi je ciklus skraćen s 31 na oko 24 dana, a u posljednjih pola godine varira od 20 do 25, s tim da je zadnji ciklus bio 28. Ginekolog mi nista nije rekao na skraćenje ciklusa s tim da nisam bila na pregledu zbog neredovitog ciklusa zadnjih pola godine već sam odlučila napraviti analizu hormona privatno i s nalazima ići na pregled. Menstruacija traje 4-5 dana. Napravila sam analizu hormona 3. dan ciklusa i rezultati su:
E2=118.3 pmol/L
FSH=15.6 U/L
LH=8.3 U/L
DHEA-S= 8.56 µmol/L
Testosteron, ukupni= 1.6 nmol/L

Progesteron i prolaktin sam planirala napraviti 21. dan ciklusa i nakon toga s nalazima otići u ginekologa. Zanima me je li moguće da je FSH visok zbog ove varijacije ciklusa (s obzirom da nisu iste vrijednosti u cijelom ciklusu) ili je definitivno znak perimenopauze?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kako se smanjuje funkcija jajnika i padaju vrijednosti hormona estrogena, tako rastu vrijednosti hormona FSH (hormon hipofize) koji 'tjera' jajnik na rad. Povišene vrijednosti FSH ukazuju na slabiju funkciju jajnika.

Iva333

Hvala vam na odgovoru. Postoji li i dalje mogućnost trudnoće s ovakvim nalazima?

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko imate ovulaciju (a obzirom imate redovite (mjesečne) cikluse imate i ovulacije) , šansa za trudnoćom postoji. Savjetujem da odredite AMH (procjena rezerve jajnika)

Iva333

Poštovani,
uradila sam AMH. Rezultat je 15,48 pmol/L. Jasno mi je da ne možete detaljno ništa reći bez pregleda, ali mi je pregled tek za 10 dana pa bih vas molila ako možete ovako na temelju nalaza okvirno reći koliko je loše stanje.
Hvala unaprijed i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

To je na donjoj granici zadovoljavajuće plodnosti. S tim nalazom možete ostvariti trudnoću. Savjetujem što prije.