Prijedlog za IVF

nino

Postovana dr. Kupesic,

Nakon beskonacnog "surfanja" tj. trazenja informacija o IVF postupcima po cijelom svijetu i sakupljanja istih sa IVF foruma od ljudi koji vec imaju ista ili slicna iskustva dosao sam do slijedecih zakljucaka:
Mi nismo biili sasvim svjesni posljedica IVF postupaka ( kao i vecina ljudi kod nas po mom misljenju ) a pri tome ne mislim samo na hormonalne ucinke hormonskih terapija nego i na psihicke poslijedice koje u USA svrstavaju na nivo posttraumatskih sindroma. Na internet stranicama u USA uvelike upozoravaju ljude na takve poslijedice koje mogu nakon nekog vremena destrukturirajuce utjecati na brak bez obzira na ishod IVF postupka. Predlazem da se i kod nas otvori nekomercijalan IVF forum gdje bi ljudi izmjenjivali iskustva ( pri tome ne mislim na savjete o terapijama ili medikamentima ). Korisnost tako dobijenih informacija je za nas bila neprocijenjiva kako na terapijskom podrucju ( informacije o tome sta ce nas sve cekati na IVF postupcima ) tako i na psihickom ( kako izbjeci zamke unistvanja intime tokom IVF postupaka ). Nemam uvid u postotak ljudi koji su podlozni IVF postupcima kod nas ali mislim da ih je sve veci broj sto bi morao biti dostatan razlog za pomoc i pripremu istih sa obzirom da sve veci broj ljudi ima racunala i koristi link na internet a svi znamo da je internet najveci izvor informacija na svijetu i sve vise postaje interaktivan. Sve pohvale ovim stranicama i Vama na izdvojenju vremena za pomoc ljudima a to je ono sta je uvelike falilo kod nas.

Lijepi pozdrav

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovani gospodine Nino,
Zahvaljujem na poticajnim idejama vezanim uz IVF postupke. Dijelim Vaše mišljenje da svaki par zahtijeva puno složeniji pristup nego samo tehničko ispunjenje fertilizacije izvan tijela kako na razini kliničara tako i laboratorija. Daljnjim razvojem Cybermeda nadam se da će se javiti potreba da se više posvetimo i ovom veoma značajnom problemu, te s obzirom da se tiče moje najuže specijalnosti biti ću sretna sudjelovati u inicijativi za pokretanje takvog foruma. U realizaciji cijele ideje neophodna je pomoć pacijenata koji će u tako koncipiranom forumu moći izmjenjivati iskustvo, ohrabrivati pacijente s istim teškoćama, savjetovati kako da se krizne situacije prebrode i sl, a sve bi trebao koordinirati tim specijalista u kojem bi vodeću ulogu imao psihijatar. Potreba da se takva akcija potakne proizlazi iz činjenice da u Hrvatskoj tijekom jedne godine ima otprilike 2000 ciklusa izvantjelesne oplodnje (što znači između 1000 i 1400 neplodnih bračnih parova) koje muče iste strepnje. Zahvaljujem na ideji i nadam se da ćemo u ne tako dalekoj budućnosti surađivati, a ne samo biti u specifičnom odnosu liječnik-pacijent.