produžena menstruacija

tejkio

Poštovani zadnju menstruaciju sam imala 5.11. i od tada još uvijek krvarim znači danas mi je 18 dana ništa me ne boli bojim se šta bi to moglo biti? hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana radi se vjerovarno o disfunkcijskom krvarenju. Svakako je važno isključiti polipe u ginekološkom sustavu, miome, atipije, endometriome i ciste.
Svakako savjetujem pregled i uzv čim prije.

aquichi1991

Poštovani,
Počela sam piti Lindynette 20 prvi put, prvi dan menstrualnog ciklusa. Evo već šesti dan mi ide jako malo. Je li to normalno dok se organizam ne privikne na kontrapcijske tablete?
I još nešto, tablete se piju 21 dan i potom imam 7 dana pauze. Jesam li zaštićena i u tih 7 dana pauze? Hvala puno.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je i zaštićena ste u pauzi.

anonim702

Postovana,
Dobila sam mjesecnica 21.2 u normalnom terminu. S obzirom da sam u postupku pokusaja trudnoce pa sam 5 dan MC vadila hormone, fsh mi je bio nizi dok su estradiol i progesteron visi. Nemam policisticne jajnike, a ostali nalazi su mi svi uredni. Naime, krvarenje je trajalo pet dana normalnim intenzitetom zatim smanjenim slijedecih 10 dana zatim sam opet dobila grceve i opet obilno krvarenje koje je sada opet nakon pet dana smanjenog intenziteta ali nije prestalo. Bila sam na uvz 15 dc i dr je rekao da je endpmetrij tanak i dao mi utrogestan 3 x 1. Nakon koliko dana koristenja utrogestana bi krvarenje trebalo prestati? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve ovisi o vrijednostima progesterona. Progesteron se luči u drugoj fazi ciklusa, nakon ovulacije i zbog toga ga treba odrediti 21. dan ciklusa. U nekom stanjima kao što su insuficijencija žutog tijela ili produženo djelovanje žutog tijela on se luči nepravilno i zbog toga se javljaju produžena krvarenja prije ili nakon menstruacije. Terapija se sastoji u davanju gestagena u drugoj fazi, što ste i dobili.

petric1309

Poštovani,
prije 4 tjedna sam bila na Letz konizaciji. Oporavak je prošao uredu. Dva tjedna sam ležala, treći tjedan sam polako sve krenula radit, a ovaj zadnji tjedan sam se već vratila u normalu. Menstruacija mi je kasnila dva dana i nije bila obilna, inače traje 5 dana, a evo šesti dan i dalje teče svijetla svježa krv, nije obilna al je ipak ima. Iscuri je i prililom mokrenja. Je li moguće da je došlo do nekih komplikacija rane od Lezta?
Zahvaljujem,
Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sigurno se ne radi o komplikaciji nakon Letza. Rana je već zarasla. Najvjerojatnije je u pitanju blaži hormonski disbalans; moguće zbog stresa.

Minamina1234

Postovanje doktore. Naime moj problem je sljedeci, menstruacija mi vec ide 7 dana a inace traje 5. Doktor mi je propisao Yasmin pilule koje sam pocela da pijem. Prije no sto cu dobiti mengu, bila sam 3 puta na ultrazvuku, radila papa test, CA 125 marker sve Ok

Minamina1234

Jos da se nadovezem nemam ciste, niti miome. Ali jako sam uplasena da li ce prestati krvarenje

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da pijete Yasmin, moguće da se radi o probojnom krvarenju. No niste naveli koliko dugo uzimate Yasmin i kada se javilo krvarenje (koji dan uzimanja).

Minamina1234

Yasmin koristim prvi put u zivotu, pocela sam ga uzimati prvim danom menstruacije. Menstruacija uopce nije vidljiva na uloski, nego samo prilikom brisanja. Boja je nekako tamno smedja, ne znam kako bih opisala. Nadam se da ce prestati

Ivo Balenović, dr. med.

U pitanju je probojno krvarenje koje je uobičajena nuspojava kontraceptiva. Nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Ono će prestati.

Minamina1234

Doktore, danas je vec 4 dan kako taj smedji iscjedak ide, nekad ga nema nikako tokom dana pa se onda pojavi ali prilicno u manjim kolicinama. Kao normalan iscejdak samo sto je smedj. Doktor mi je propisao Yasmin zbog regulacije ciklusa

Minamina1234

I da, zavrsit cu sa tabletama do kraja ali se jako bojim da se ne ponovi i na sljedecoj kutiji, a ja po misljenju doktora trebam piti 4 mj Yasmin zbog regulacije ciklisa i on smatra da su one najbolje za moj slicaj Da li se trebam brinuti za ovaj iscedak smedji koji je jos uvijek prisutan ?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga za brigu. Yasmin će to regulirati.

Minamina1234

Prestalo je probojno krvarenje poslije 4 dana. Hvala vam mnogo doktore na ljubaznosti i sto ste uvijek tu da nam odgovorite i smirite nas. Svako dobro vam zelim.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. I Vama također.