Proteus mirabilis i streptococcus faecalis

Dina

Postovani,

prije par dana mi je uradjen vaginalni i cervikalni bris. Pronadjene su bakterije proteus mirabilis i streprococcus faecalis. Molim Vas da mi pojasnite kakve su to bakterije, kako se prenose i kako se lijece.

Unaprijed hvala.

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Dina,
Ove bakterije su inače dosta benigne i ne prestavljaju opasnost po veće zdravstevene poteškoće, ali potrebno je redovito paziti na higijenu , piti isključivo vodu iz vodovoda ili komercijalnu, te pregledati i urin. Liječe se antibioticima ukoliko se nađu u značajnim koncentracijama u vratu maternice ili mokraći.