Teratozoospermia

Melita

Poštovani,

Suprugu je u Klinici za ženske bolesti i porode u Zagrebu dijagnosticirana teratozoospermia ((concentration (mill/ml: 91.7; morfologija (% normalnih): 24%)). Molim Vas da mi objasnite:
1. o kakvom nedostatku sjemena se radi i
2. da li se u ovakvom slučaju preporučuje inseminacija te
3. kakva je vjerojatnost normalne trudnoće.
Naime, dobila sam dva suprotna mišljenja.
Moj ginekolog me naručio na inseminaciju idućeg menstrualnog ciklusa. Koja je Vaša preporuka.
Također me interesira da li biolozi mogu iz sjemena isključiti nenormalne spermatozoide tako da se potpomognuta oplodnja (inseminacija) može izvesti samo s normalnim spermatozoidima.

Unaprijed hvala na odgovoru.

s poštovanjem,
Melita

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Melita,
Ovakav nalaz sperimograma i sami vidite nije najbolji, mali je postotak normalnih oblika psermija te se inseminacijom neće puno pomoći već je potrebna primjena metoda izvantjelesne oplodnje. Javite se u Kliniku u Zavod za humanu reprodukciju.