Reaktivacija hpv-a

Ariella 30

Poštovani!
Prije gotovo 6 godina imala sam hpv kondilome i hpv visokog rizika (ne 16 i ne 18), promjena na papa testovima nije bilo (redovita godisnja kontrola). Nakon godinu dana apstinencije usla sam u novu vezu. Do danasnjeg dana, papa testovi uredni (zadnji prije 8 mjeseci). Danas sam si stavljala probiotik vaginaletu i na ulazu u rodnicu, na sredini, napipala sitnu tvorevinu, cca 1 mm.
Da li je moguce da se to hpv reaktivirao?
Kolike su šanse da zarazim djecu hpv-om? (nažalost previše čitam po internetu i sad znam da hpv može kolonizirati usnu šupljinu, a povremeno djeca i ja jedemo iz iste žlice (znam da nije higijenski al eto)).
Ici cu kod ginekologa, al čisto da se umirim malo jer se užasno bojim.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, važno da je papa test u redu. Preko 80% spolno aktivnih osoba došlo je u kontakt s hpv virusom. Virus niskog rizika uzrokuje bradavice (kondilome). Smatra se da većina ljudi odmah razvije imunitet i virus ne uzrokuje nikakve promjene. Manji dio zaraženih (oko 20%) će razviti bradavice. Bradavice se mogu liječiti krioterapijom. Virus visokog rizika (16 i 18) uzrokuje promjene na vratu maternice u smislu CIN-ova. Dok je nalaz papa testa uredan nije potrebno liječenje. Virus se ne može prenijeti žlicom.