Skracenje trajanja menstrualnog krvarenja

Leptirica89

Postovani,

Imam 23 godine,a prvu menstruaciju sam dobila sa 13 godina. Duzina krvarenja u toku menstruacije je bila od 5-7 dana, međutim u zadnjih godinu dana sam primijetila da se to skratilo na 3 dana.Pri tome samo prva 2 dana imam ono sto se moze nazvati krvarenjem,a zadnji dan slobodno mogu koristiti i dnevni ulozak.Zanima me da li je to normalno?Inace menstruacije su mi uvijek redovne,ali i bolne.Ne znam da li je relevantno,ali imala sam cistitis i ceste upale mokracnih kanala.Zanima me da li to moze uticati na plodnost i da li je mozda povezano sa ovim skracenjem krvarenja? Molim Vas pomozite. Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno menstruacija traje od 3-7 dana.
Ne uviđam vaš problem. Bolne menstruacije su odraz ovulacijskih ciklusa.

Leptirica89

Hvala puno na brzom odgovoru. Mozete li mi molim Vas jos odgovoriti na moje pitanje vezano za cistitis.Cesto imam problema sa mokracnim kanalima,a zadnji put sam dobila dijagnozu cistitisa i primala sam gentamicin u trajanju od 10 dana.Zanima me da li ovakve infekcije mogu uticati na plodnost i sta se moze uraditi da se one vise ne ponavljaju? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako su upale samo u mokraćnom sustavu ne umanjuju plodnoat.
No međutim većina upala seli iz mokraćnog u ginekološki sustav i obrnuto.
Svakako savjetujem cervikalne briseve i urinokulturu.

Leptirica89

Poštovani,

Bila sam na ginekološkom pregledu i doktor mi je prepisao Gynophilus vaginalete.Zanima me da li ih mogu koristiti ako sam alergicna na penicilin? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete svakako.

Leptirica89

Poštovani,

Zanima me još na koji način trebam koristiti Gynophilus vaginalete, s obzirom da ih prvi put koristim.Pročitala sam da ih trebam stavljati ujutro i navečer,ali većina mojih prijateljica koje su koristile vaginalete ih je stavljala samo navečer pa sam malo zbunjena.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , nije greška koristiti ih ujutro i navečer ili samo navečer. Vi odlučite. Ja sam ipak pobornik jednodnevnog korištenja jednom svaku večer.

Majajhana

Ciklus mi je trajao 3 dana i sve u parcicima krv izlazila i to samo na vc šolji, zatim sluz krvava dugačka takodje.. E danas od trećeg dana jaka bol u jajnicima i osećaj vatre u vagini.. Jaka teskoba dole.. Sta moze biti inače kasnilo mi je 7 dana

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem pregled.