Ogtt

Inees

Pozz, ulazim u 26 tj,, secer 5.1,10,3,10..dala mi je uptnicu pise vrijednosti 5. 1,10,3,10 pregled i misljenje, D ambulatno liječenje,, zanima me dali ce me ostavljat u bolnici,, i kakav ce mi pregled napravit? Kila nisam nista dobila,, ovakvo sve je u redu..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti nakon opterećenja glukozom su nešto iznad referentnih. Potrebno je učiniti GUK profil, tj. mjeriti šećer u krvi svaka dva sata. U bolnici ćete biti jedan dan, a terapija će (najvjerojatnije) biti samo dijabetička dijeta - izbjegavanje šećera i ugljikohidrata.

Inees

Hvala na odg, kupila sam si i kuci pa mjerim, prije jela i nakon 2 h,,, s tim da idem u petak dali bi me pustili u subotu kuci?

Ivo Balenović, dr. med.

Pustiti će vas već u petak.

Inees

Znaci mjerit ce mi svaka dva sata?, meni bude samo visok pod opterećenjem kad pijem slatku vodu, a vako bude ok,, poslje jela mi je bio nakon 2 h 5. 2,a prije jela 4.7...

Inees

Ok, i sta mogu ocekivat na pregledu? Sta ce radit, ako idem isti dan kuci

Ivo Balenović, dr. med.

Mjerit će vam razinu glukoze u krvi svaka dva sata, a nakon toga (poslije podne) će Vas pustiti kući.

Inees

Ok hvala, i jos pitanje, koje su vrijednosti dobre da bude nakon 2 h, tj nakon jela

Inees

Pojela sam slatko da vidim bas kako reagira secer, nakon 2 h,bio je 5.6,dali je ok?

Ivo Balenović, dr. med.

To je ok. Vrijednost nakon 2 sata ne smije prelaziti 10 mmol.

Inees

Ok hvala na odg, samo mi nije jasno zasto pod opterećenjem glukoze naraste, a vako mi je dobar secer kad mjerim?

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno zbog inzulinske rezistencije.

Inees

Moze odg i na ovo pitanje, kolika je normalna vrijednost nakon 2 sata sto jedes, kod trudnicaa

Ivo Balenović, dr. med.

Niža od 10 mmol.

Inees

Doktore i na ovo pitanje da mi odg,, s tim da u iduci petak idem zbog secera u bolnicu,, a, sad i ovo pitanje, od 22 tj sam otvorena za vrh prsta na vanjskom uscu, uu zatvorena, i tako je bilo i iduci tj,, s tim da mi se sukrvice bila pojavila ali malo samo i stalo, kod dok bilo sve u redu, i brisevi svi uredni, i urin,, s tim da mi se danas opet u 26 tj, pojavilo kad sam se o brisala malo samo koja ti tickica, bez bolova, tu i tam zna bit kontrakcije bez bolova ikakvih, znaci to se pojavi i vise se ne pojavljuje,, nez vise zasto ni zbog cega, a sve bude u redu,, stavljam ustrogeston navečer i mg pijem..

Ivo Balenović, dr. med.

Radi se o Brackston Hicksovim kontrakcijama, koje ne otvaraju ušće maternice. Važno je da je unutarnje ušće zatvoreno.

Inees

Hvala puno,, otvaraju one koje bole i u pravilnim razmacima,, a tako to tockasto krvanje koje se po kaze i vise ga nema,, dali sta ukazuje iako svaki pregled ok svee,,?

Ivo Balenović, dr. med.

To ne dovodi do otvaranja.

Inees

Hvala vam, isla sam ipak dok, sve u redu i zatvorena sam uu,, ulazim u 27 tj, i cervix se skratio na 30mm,, ak se bude skracivo jel to znak da cu se otvarat?

Ivo Balenović, dr. med.

Skraćivanje cervikalne dužine ne znači da će se trudnica početi ranije otvarati.