Smeđi iscjedak

MKMK2107

Poštovani,
Koristila sam pilule Logest 5godina i prestala sam ih pit prije sedam mj. Nakon toga ciklusi su se vratili n staro i postali neredoviti. Suprug i ja radimo na bebi 4mj i do sada nam nije uspijelo. Menstruacije su išle ovako: 7.9, 15.10, 25.11, 25.12, 24.1. 24.2 je bila očekivana menstruacija koja još nije došla. Nezaštićeni spolni odnose imamo. Zadnji je bio 10.2. Išli smo na putovanje i ginekolog mi je rekao da menstruaciju mogu odgoditi pilulama Logest, počela sam ih piti 15.2-20.2 na njegovu preporuku. Menatruacija je izostala, ali unazad 5 dana imam smeđi iscjedak i simptome kao pred menstruaciju. Što mi je činiti? Ginekolog mi je na GO.
HVALA UNAPRIJED NA SAVJETU.
LP

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite test na trudnoću. Ukoliko rezultat bude negativan, pričekajte menstruaciju.

keti888

Poštovani, prestala sam piti kontracepcijske pilule 22.1., a 20.1. sam dobila menstruaciju... Sljedeću sam trebala dobiti 17.2., još je nisam dobila... Zadnji nezaštićeni spolni odnos sam imala 18.1. još dok sam pila kontracepcijske, i napravila sam prije 2 tjedna test za trudnoću kako bi bila sigurna da trudnoća nema veze sa kašnjenjem menstruacije, i test je bio negativan... Znam da je moguće da menstruacija kasni nakon korištenja kontracepcijskih pilula, no mene što brine je smeđi iscjedak koji traje već 6 dana, nekad bude svijetlo, a nekad tamno smeđe boje, ne znam je li to normalno, da li bi se trebala javiti svom ginekologu ukoliko taj iscjedak za par dana ne prestane? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenim datumima trudnoća je isključena. Nakon prestanka uzimanja kontraceptiva potrebno je neko vrijeme da se ciklusi ustabile, otprilike dva do tri mjeseca. Ukoliko iscjedak ne prestane u narednih par dana javite se liječniku.

Poštovani,
7 godina sam pila kontracepcijske pilule. Posljednja tableta bila je 4.9 i nastupila je menstruacija. 5.10. dobila sam prvu menstruaciju bez pilula koja je trajala 7 dana i bila je jako obilna. Trenutno sam u plodnim danima i pojavio mi se smeđi iscjedak. Je li to normalno ili se radi o nečem drugom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o ovulacijskom krvarenju.

Cailin

Poštovani, zadnju menstruaciju sam imala od 9.10. do 14. 10. Ciklusi mi inače normalno traju. No prošli četvrtak sam primijetila smeđi iscjedak, što mi se prije toga dogodilo možda 2-3 puta. Sada to već traje 6 dana i izgleda kao da mi je 5-6 dan mjesečnice, blago krvarim. Zabrinuta sam, ne mogu dobiti svog ginekologa. Napominjem da nemam seksualne odnose, niti pijem kontracepcijske pilule.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno je u pitanju hormonski disbalans - slabija funkcija žutog tijela. U tom slučaju slabije se luči hormon progesteron zbog čega dolazi do oskudnog krvarenja u drugoj fazi ciklusa. Ukoliko bi se to ponavljalo može se liječiti primjenom gestagena (sintetski progesteron) u drugoj fazi ciklusa.