Spermiogram

Tina

Poštovana dr. Kupešić!

Suprug je danas bio na spermiogramu te Vas molim da mi protumačite njegov nalaz.

Cells analysed: 60
Contrentracion (mill/ml): 100,0
Grade (a) Motility (%): 22 (21,7 mill/ml)
Grade (b) Motility (%): 3 (3,3 mill/ml)
Grade (c) Motility (%): 25 (25,0 mil/ml)
Grade (d) Motility (%): 50 (50,0 mill/ml)
MEAN (SD) MEDIAN
Velocity (µm/sec): 132,9 (45,2) 112,8
Linear velocity (µm/sec): 77,9 (37,9) 83,0
Linearity index (%): 61,1 (28,7) 67,4
Volumen (mL): 4,6
pH: 7,8
Viskoznost: normalna
Izgled: normalan
Morfologija (% normalnih:
Okrugle stanice (mill/mL): 2
Leukociti (mill/mL): 0
MAR TEST (% pozitivan):
Dijagnoza: Asthenozoospermia
Dosta spermija u ejakulatu. Udio pokretnih spermija je nešto smanjen, ima spermija progresivne gibljivosti. Fertilnost je nešto umanjena.
Ispričavam se na opširnosti ali to sve piše na nalazu pa sam sve prepisala. Da li je spermiogram uredan ili nije? Bojim se da nešto nije u redu s suprugom jer i ja imam problema (neprohodni jajovodi). Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Nalaz spermiograma u supruga ukazuje na blago odstupanje od normale u smislu udjela progresivno gibljivih spermija. U slučaju vašeg urednog nalaza (ovulacijski ciklusi i prohodni jajovodi) moglo bi se očekivati spontano zanošenje. U slučaju neprimjerene prohodnosti jajovoda ili kakvog drugog uzroka neplodnosti sa vaše strane, spermiogram supruga dostatne je kvalitete za sve metode pomognute oplodnje.