spirala

Ema, 37

Cetiri godine imam ugrdjenu spiralu koju odlicno podnosim. Rodila sam dvoje djece i vise ne planiram trudnocu. Zanima me koliko dugo mogu imati spiralu, tj. kada moram postojecu zamijeniti novom? Da li njezin kontraceptivni ucinak opada tijekom godina? Inace idem redovito na ginekoloske preglede i sve je OK. Ginekolog je rekao da bi promjenu trebalo napraviti nakon 5 godina nosenja, dok u deklaraciji proizvodjaca spirale pise da ucinak moze opasti nakon 36 mjeseci nosenja.
Molim Vas, da mi odgovorite kada treba staru spiralu zamijeniti novom, te da li pri tom treba napraviti pauzu i koliko dugu? Koliko ukupno godina moze jedna zena koristiti spiralu kao kontraceptivno sredstvo?
Zahvaljujem se na odgovoru i srdacno Vas pozdravljam
Ema, 37 godina

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo,
Uobičajeno je da se intrauterini uložak (spirala) koristi tijekom pet godina, iako njena učinkovitost ovisi o tipu proizovoda, te se treba poštivati proporučen rok upotrebe od proizvođača.
Što se tiče vrmene pauze između dvaju intrauterinih uložaka, preporuča se učiniti Papa nalaz i po potrebi mikrobiološke pretrage, te se u slučaju urednih nalaza može postaviti novi uložak oobično već nakon jednomjesečnog prekida. Postavljanje spirale obično se obavlja krajem menstraucisjkog krvarenja, dok se vađenje intrauterinog uloška također najlakše obavlja tijekom menstruacijskog krvarenja.
Nema pravila koliki je sveukupni broj spirala koje jedna pacijentica može upotrijebiti tijekom života; zamijećeno je da nepromiskuitetne pacijentice (sa stalnim partnerom) koje nemaju intrauterinih abnormalnosti, niti sklonosti infekcijama najbolje podnose intrauterini uložak, dok se u promiskuitetnih korisnica intrauterinog uloška mogu pojavljivati upalne promjene koje su zamjetno češće ukoliko se ne poštuje rok upotrebe.