Spirala

Veki

Imam 47. godina. Spiralu imam već 10 godina i nemam nikakvih ginekoloških problema. Molim Vas da mi odgovorite kako dugo je mogu još imati?
Hvala na odgovoru!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Intrauterini uložak preporučio bi se mijenjati svakih pet godina. Iako nemate subjektivnih tegoba, smatra se da predugi interval korištenja jednog te istog uloška (spirale) može dovesti do neželjenih infekcija ginekoloških struktura i opsežnih upalnih promjena male zdjelice. Zbog toga se savjetuje izvaditi intrauterini uložak, učiniti Papu (po potrebi cervikalni obrisak s mikorbakteriološkom analizom) i ponovno postaviti uložak u narednom m. ciklusu.