sprečavanje vanmatericne

luna

Štovana,
u 12 ,mjesecu prošle godine sam imala vanmatericnu, koja je prekinuta metatreksatom.Zanima me da li postoji nesto da se spriječi ponovna vanmatericna.Napravila sam briseve koji su uredu,i persuflaciju a koja je pokazala krivulju prohodnosti.Da li postoje neki lijekovi ili slicno kako bi se spriječila vanmaterična.Zahvaljujem unaprijed,

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo Luna,

Na žalost specifičnog lijeka koji bi Vas zaštitio od izvanmaternične trudnoće nema, ali se u visoko rizičnih pacijentica može savjetovati laparoskopska procjena stanja na jajovodima i u slučaju potrebe odstranjenje dostupnih priraslica koje povećavaju takav rizik. Persuflacija se ne smatra dovoljno osjetljivom metodom za procjenu stanja na jajovodima, te bi u Vašem slučaju (a naročito zbog opterećenosti prijašnjim stanjem) savjetovala podrobniju analiz tubarnog statusa.