strah od prehlade

Julija

Štovana dr. Kupešić

U 7. sam tjednu trudnoće i brine me to što je upravo sad period kada vrebaju raznorazni virusi, i strah me ako se prehladim sto da činim.
Da li se smije u trudnoći uzimati neki lijek protiv prehlade i gripe- paracetamol ili slično i može li sama prehlada utjecati na spontani pobačaj?

Također me zanima kolika je preporučena dnevna doza C vitamina u trudnoći i to u zimskom periodu.

Unaprijed hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Julija,
Tijekom rane trudnoće možete bez bojazni koristiti acetil salicilnu kiselinu (Aspirin ili Andol od 50 ili 100 mg), a C vitamin je dozvoljiv u isoj dozi kao za negravidne osobe. U ovoj eri gripe i viroza uputno je izbjegavati prostorije u kojima se okuplja veći broj ljudi, te ćete na taj način bitno smanjiti rizik od virusnih oboljenja.