Testovi trombofilije

nmegi

Poštovani, nedavno sam radila testove trombofilije. Na nalazu su mi svi segmenti uredni i u referentim vrijednosti. Za MTHFR piše NORMALAN TIP, a za PAI-1(4G/5G) piše rezulta HOMOZIGOT 4G. Pa da li mi možete to malo protumačiti? Da li to znači da sam pojačano sklona trombozi?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigoti za 4G/4G alele su relativno česti i imaju blago povećani rizik tromboze. Rizik je 3 do 5 puta veći od osoba koje imaju alale 5G/5G ili 5G/4G. No, to ne znači da će do tromboze doći.

nmegi

Da li nalaz znači da ću morati uzimati terapiju u trudnoći? Pošto sam upućena na prekoncepcijsku obradu zbog toga jer je prethodna trudnoća završila sa smrti bebe u 37.tjednu. Nalazi obdukcije su uredni.

Ivo Balenović, dr. med.

Terapija kod takvog nalaza nije potreban, ali obzirom na anamnezu preporučljivo bi bilo preventivno uzeti niskomolekularni heparin.