Trombofilija

Salatica86

Postovani,

kompletirala sam sve nalaze za trombofiliju urodjenu i stecenu (spontani pobacaj u 5 mjesecu trudnoce - krvarenje - ruptura sinusa posteljice i poslije jos jedna vanmatericna otkrivena rano, primila injekcije samo), nalazi su sljedeci:
stecena trombofilija:
Faktor II - uredan
Faktor V - uredan
Protein S - uredan
Protein C - uredan
Antitrombin - uredan
Lupus Antikoagulans antitijela - uredno
Antitijela na Tireoglobulin(s) - uredno
Antitijela na Tiroidnu Peroksidazu(s) - uredno
EliA kardiolipin IgG (s) - uredno
Beta2 glikoprotein I IgG - uredno
Beta2 glikoprotein I IgM - uredno

Pisala sam uredno, jer je sve u referentnim vrijednostima da ne pisem koliko sta.

Urodjena trombofilija:
Faktor II - normalan alel
Faktor V - normalan alel
MTFHR - normalan
PAI 1 - 4G/5G

Kao sto vidite od svega navedenog samo PAI mi nije uredan. Da li je to po vasem misljenju moglo izazvati spontani pobacaj i da li sam za heparinsku terapiju?

Srdacan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, polimorfizam 4G/5G u nastanku tromboze je sporan. Homozigoti za 4G/4G alele imaju blago povećan rizik za tromboemboliju. Mislim da heparinska terapija nije neophodna u idućoj trudnoći.

Salatica86

Postovani,

desila se greska, to jest oni su meni odradili nalaz na LUPUSNA ANTITIJELA, i to je negativno (pretpostavljam da to znaci da nemam lupus bolest), a kada su mi odradili Lupus antikoagulans pokazalo je slabo pozitivno, kao i prosle godine.
Znaci 2016:
Lupus antikoagulans screening 47 (31-44)
Lupus antikoagulans potvrdni 37 (30-38)
I u napomeni LA antitijela pozitivna
Nalaz od juce:
Lupus antikoagulans screening 54,5 (31-44)
Lupus antikoagulans potvrdni 42,5 (30-38)
Lupus antikoagulans index 1.22 (slabo pozitivan).

Znaci da se sa ovim potvrdjuje da imam povisen Lupus antikoagulans, i to da je jos porastao (ma da sam radila u razlicitim labaratorijama, ne znam da li to ima veze). Sta znaci ovo sada? S obzirom da su mi beta2glikoprotein i kardiolipin uredni, kao i sve proteini i faktori.... Da li ovo znaci da bolujem od antifospolipidnog sindroma? Da li se moze ovo izlijeciti sa nekim terapijama ili se samo prati? Za urodjenu trombofiliju sam sve shvatila, i dosta dosta zena je ima, ali ovo nema puno ljudi koliko sam istrazila, i nebitno za trudnocu, ne znam da li se svaki dan suocavam sa mogucom trombozom, srcanim, mozdanim udarom, jer svaki clanak na internetu to spominje, ali sad spominje se i ujed komarca komplikacije po internetu na primjer, pa ne znam sta je istina... Imam 25 godina.
Srdacan pozdrav!

Bei1991

Postovani , trudna san 6+4 te sam u meduvremenu dobila nalaz sa trombofilije koji glasi:
1)FVQ506: normalan tip gena za faktor V
2)G20210A: normalni tip gena za faktor II
3)MTHFR: heterozigotni tip gena
4)PAI-1: delecijski genotip (4G/4G)
5)ACE: delecijski genotip (DD)
Zanima me dali cu trebat primati heparin ? Ja pijem aspirin 100 i folnu kiselinu.. moja prijateljica koja je dvaput izgubila bebu ima identicnin nalaz i njoj je doktorica na humanoj reprodukciji u Splitu rekla da Ce morat ,a meni neka druga dr.je rekla da necu trebat primati.. molim Vas pomozite.. hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bolesnici s antifosfolipidnim sindromom mogu imati različita protutijela u krvi protiv fosfolipida. Lupus antikoagulans je samo jedno od antitijela koje čine i kod kojih se može razviti antifosfolipidni sindrom uslijed kojeg dolazi do prekomjernog zgrušavanja krvi. Osobe s antifosfolipidnim protutijelima mogu razviti antifosfolipidni sindrom u trudnoći, nakon operacije, imobilzacije, kod pušaća, prilikom uzimanja kontraceptiva. Dakle, trudnoća može biti okidač za razvoj antifosfolipidnog sindroma kod osoba koje već imaju protutijela. Vi imate malo povišeno samo jedno od antitjela, što ne znači da ćete razviti antifosfolipidni sindrom.

mniki

Poštovani doktore,
Nakon dvije biokemijske trudnoće i jednog urednog poroda u 40.TT, ove godine missed ab sa 8 tjedana trudnoće,
rađena je obrada na trombofiliju. Molim Vaše mišljenje o potrebnoj profilaksi/terapiji prije ili u slijedećoj trudnoći i dali nalaz potvrđuje neki oblik trombofilije koja je mogla biti uzrok ranim pobačajima.
Nalazi:
D-Dimeri 0.29 (< 0.50)
Protein C 0.79 (0.70-1.40)
Protein S 0.95 (0.70-1.40)
Antitrombin 0.94 (0.75-1.25)
Lupus antikoagulant 1.09 (< 1.20)

Homocistein 8.88 (3.36 - 20.44)

Antitijela protiv kardiolipina -lgM 0.0
Antitijela protiv kardiolipina -lgG 0.0

Molekularna analiza gena za trombofiliju:

normalni tip gena za faktor V i faktor II

MTHFR - normalni tip gena (CC)

PAI-1 delecijski genotip 4G/4G
ACE delecijski genotip DD

Najljepše zahvaljujem!

strkalj24

Poštovani,

u kolovozu ove godine imala sam kiretažu zbog odamrlog ploda u 10 tjednu trudnoće. Nakon taga sam obavila pretrage na trombofiliju za koje su mi rekli da ne postoji ništa sporno i kako mogu planirati novu trudnoću. No, prije 2 tjedna imala sam spontani pobačaj u 4 tjednu trudnoće, tako da tražim drugo mišljenje za svoje nalaze.

Faktor V Leiden (G1691A) G/G
Faktor II (G20210A) G/G
MTHFR (C677T) C/T
PAI-1 (4G/5G) 4G/5G

Moja ginekologinja mi savjetuje da izvadim spolne hormone pa me zanima moram li cekati (s obzirom na spontani) s njihovim vađenjem ili mogu odmah na sljedećem ciklusu obaviti pretrage?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, učinite hormone štitnjače.

mniki

Poštovani,
nakon nedavnog gubitka trudnoće u 8.tt (ranije 1 uredna trudnoća i 2 biokemijske) rađene su slijedeće pretrage.
Molim Vaše mišljenje da li su potrebne dodatne pretrage i kako postupiti u slučaju nove trudnoće:

Brisevi i UK uredni, spolni hormoni svi u granicama normale, TSH 1.8 (uz Euthyrox 50/75).
testovi na trombofiliju:
D-Dimeri 0.29 (< 0.50)
Protein C 0.79 (0.70-1.40)
Protein S 0.95 (0.70-1.40)
Antitrombin 0.94 (0.75-1.25)
Lupus antikoagulant 1.09 (< 1.20)

Homocistein 8.88 (3.36 - 20.44)
Antitijela protiv kardiolipina -lgM 0.0
Antitijela protiv kardiolipina -lgG 0.0

normalni tip gena za faktor V i faktor II
MTHFR - normalni tip gena (CC)
PAI-1 delecijski genotip 4G/4G
ACE delecijski genotip DD

Zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su uredni i nije potrebna dodatna obrada.

benica

Postovani,
dobila sam nalaze za trombofiliju te je sve uredno osim PAI I: 5G/4G heterozigot.
Imala sam spontani pobacaj u 18 tjednu ciji je uzrok navodno bila bakterija enterococus.
Je li moguce da je ipak uzrok ta mutacija?
Jesam li kandidat za heparin u sljedecoj trudnoci?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ta mutacija nije uzrok pobačaja. Moguće da je uzrok bio korioamnionitis uzrokovan bakterijom. To bi trebalo pisati na otpusnom pismu.

Dica

Postovani, imala sam 3 spontana pobacaja. Prvi je bio u 16tjednu uzrok je infekcija. Ostala dva su otisla sama, jedan u 5 tj a drugi u 9 tjednu. Faktori na trombofiliju pokazuju iduce: prva dva faktora su dobra(normalni tip gena), zatim imam MTHFR homozigotni mutirani tip gena TT
PAI-1insercijsko delecijski genotip 4G/5G
ACE insercijsko delecijski genotip ID
Pijem andol 100, da li cu pri sljedecoj trudnoci trebat primat niskomolekularni heparin?
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na sve bilo bi preporučljivo. Savjetujem i konzultaciju s hematologom.

Bokika85

Poštovani,

Radila sam nalaze trombofilije. Glase ovako:

Faktor V (G1691A)- Leiden homozigot za normalni alel
Faktor || (G20210A)- Protrombin homozigot za normalni alel
MTHFR (C677T) homozigot za Normani alel
PAI-1 (4G/5G 675) 4G / 5G
U ispitivanom uzroku utvrđeno je:
Homozigotno stanje za Normani alel gena Faktor V
Homozigotno stanje za normalni alel gena za faktor ||
Homozigotno stanje za Normani alel MTHFR gena i 4G / 5 G genotip za PAI - 1 gen.
Zanima me da li su nalazi uredni.
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan.

Jeka83

Postovani, radila sam test na urodjenu trombofiliju i rezultati su sljedeci
Homozigotno stanje za normalni alel gena za faktor v,
Homozigotno stanje za normalni alel gena za faktor ll,
Homozigotno stanje za normalni alel MTHFR gena i
4g/4g genotip za PAI-1 gen.
Molim vase misljenje, hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigoti za 4g/4g su česti i imaju blago povećan rizik za razvoj tromboembolije.

sneza982

Postovani Doktore, nakon spontanog pobacaja u 6 tjednu trudnoce, radila sam nalaze na trombofilije. Nalaz za stecene tromb.mi je uredan, a nalaz za urodjene je sljedeci:
LA antitjela negativan.
RAPC ne ukazuje na Leiden mutaciju.
Homozigotno stanje za normalni alel gena za Faktor V i Faktor II.
Heterozigotno stanje za MTHFR gen.
4G/4G genotip za PAI-1 gen.
Molim Vas za misljenje o ovim nalazima, i da li ukazuju na potrebu za terapijom prije ili tokom naredne trudnoce.
Srdacan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigoti za 4G/4G alele su česti i imaju blago povećani rizik tromboembolije. Mislim da terapija neće biti potrebna.