Trombofilija

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija nije potrebna. Polimorfizam 4G/5G u predviđanju tromboze je sporan. Samo homozigoti 4G/4G imaju blago povišen rizik.

sjularic

Rezultati testiranja na trombofiliju su mi sljedeći:
Faktor V Leiden (R506Q): Normalan tip
Faktor II Protrombin (G20210A): Normalan tip
MTHFR (C677T): TT
PAI-1 (4G/5G): 4G/4G
Trudna sam i prepisana mi je terapija Andol 100. Je li potrebna kakva druga terapija? Ranije sam imala dva spontana.
Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigoti 4G/4G (PAI1) imaju blago povišeni rizik za trombozu (to ne znači da će do nje i doći). Andol je dovoljna terapija.

Dea1712

Lijep pozdrav,
molila bi vas ako mi možete protumačiti nalaz te po vašem mišljenju da li ću kod sljedeće trudnoće morati uzimati kakvu terapiju
Rezultati su
Normalni gen koji kodiraju faktor koagulacije V, faktor II protrombin i enzim MTHFR C677
Heterozigot je za mutaciju enzima MTHFR A1298C te PAI-1 4G/5G
U ožujku sam imala missed abortus u 6. tjednu
Hvala unaprijed na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iako heterozigoti na MTHFR i PAI 1 imaju nešto veću šansu za tromboemboliju, terapija nije potrebna. Nema dokaza da bi te mutacije uzrokovale spontani pobačaj. Trombofilija nije bolest koja nužno dovodi do tromboze. Kod osoba s trombofilijom postoji samo nešto veća šansa da dođe do tromboze.

Mirela2011

Poštovani, nakon pobačaja u 21. nedelji utvrdjena mi je urodjena trombofilija.MTHFR varijanta C677T heterozigot, MTHFR varijanta A1298C heterozigot, PAI-1 heterozigot, FACTOR XIII varijanta 103T je prisutna u jednoj kopiji F13A1 gena, od stečenih su mi povišena beta2 gliko. antitela.
Da li ću u narednoj trudnoći primati faxiparin na osnovu ovoga i da li bi trebalo da počnem sa aspirinom100 ili kardiopirinom pre trudnoće?
Veliki pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dvojbeno je da li su nalazi heterozigotnih gena za trombofiliju uzročno posljedično povezani sa spontanim pobačajem. Ipak, obzirom na anamnezu bilo bi poželjno da u idućoj trudnoći krenete sa aspirinom kao protektivnom terapijom.

Poštovani,
Molim Vas možete li mi reci da li je ovo uredan nalaz za trombofiliju:
1) Umnažanjem dijela gena koagulacijskog faktora V, pomoću PCR, uz specifične probe za normalni i mutirani tip gena (FVQ506), utvrđen je normalni tip gena za faktor V
2) Umnažanjem dijela gena koagulacijskog faktora II, pomoću PCR, uz specifične probe za normalni i mutirani tip gena (G20210A), utvrđen je normalni tip gena za faktor II
3) Umnažanjem dijela gena za metilen-tetrahidrofolat reduktazu (MTHFR), uz specifične probe za C677T, utvrđen je divlji tip gena (CT)
4) Umnažanjem promotorskog dijela gena za plazminogen aktivator inhibitor (PAI-1), uz specifične probe, utvrđen je delecijski genotip (4G/4G)
5) Umnažanjem dijela gena za angiotenzin konvertirajući enzim (ACE), uz specifične probe, utvrđen je insercijsko delecijski genotip (ID).

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod homozigota 4G/4G za PAI 1 postoji nešto veća šansa za trombozu. No, to ne znači da će do toga i doći.

Mirela2011

Poštovani, da li povišena beta2glikoproteinska antitela ukazuju na postojanje anitfosfolipidnog sindroma? Inače sva druga antitela su negativna.
Srdačan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Beta2 glikoproteinska antitijela su auto-antitijela koja su usmjerene protiv vlastitih stanica. Ona mogu biti povišena u antifosfolipidnom sindromu.

Mirela2011

Poštovani, hvala Vam na odgovoru.
Da li zbog njih u trudnoći moram da primam neku terapiju i da li trudnoća može uspešno da se iznese?

Ivo Balenović, dr. med.

Ovisno o titru (visini) antitijela. U trudnoći bi trebalo konzultirati hematologa.

Mirela2011

Poštovani, nakon sponatnog pobačaja otkivena su mi ova antitela i bila su povišena, normalna vrednost je do 8 moja su bila 15.5 nakon 4-5 nedelja su ponovljena i bila su 10.3, da li to znači da su prolazna?

Ivo Balenović, dr. med.

TO nije visoka razina, ipak savjetujem konzultaciju hematologa.

Mirela2011

Poštovani, jutros mi je test na trudnoću pokazao dve crte, kada se počinje sa primanjem fraxiparina? I da li žene sa antifosfolipidnim sindromom mogu iznet trudnoću i roditi zdrave bebe?
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, javite se liječniku da se ultrazvučno utvrdi trudnoća (10-ak dana po izostanku menstruacije). Tada ćete se dogovoriti oko terapije. Trudnice s antifosfolipidnim sindromom mogu roditi zdravo dijete.

Mirela2011

Poštovani, kako sam izgubila bebu u 21. nedelji trudnoće zbog tromba u pupčaniku, ustanovljena mi je genetska trombofilija i sumnja na APS, sada sam ponovo trudna i pokrivena terapijom.
Slučajno sam na jednom forumu pročitala da je žena izgubila bebu u 14 nedelji zbog tromba u pupčaniku i pored terapije, tvrdi da je d dimer bio u redu.
Možete li mi objasniti kako je to moguće i zbog čega se to dešava jer sam jako uplašena?
Veliki pozdrav i hvala na svakom Vašem odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uz redovitu terapiju i kontrole nema razloga da bi došlo do tromboze. Ne mogu komentirati nešto bez medicinske dokumentacije. Samo se opustite i biti će sve u redu.

henabena

Poštovani doktore! Molim Vas za Vaše mišljenje o nalazu. Recite mi da li ću trebati terapiju prije i tijekom trudnoće?

Antitrombin III - 1,15 H
Protein C - 1,50 H
Protein S aktivnost - 0,46 L
Lupus antikoagulant probir - 28,41

Faktor V Leiden (R506Q) - HETEROZIGOT
Faktor II protrombin (G20210A) - NORMALAN TIP
MTHFR (C677T) - NORMALAN TIP
PAI-1 (4G/5G) - HOMOZIGOT 5G