trudnoća i lijekovi

MAJA

Trudna sam 8 tjedana. Godinu dana prije začeća koristila sam Sotalol (Gilukor)-160mg/dan radi prevencije supraventrikularnih aritmija (fibrilacija). Lijek sam prestala koristiti nakon 5 tjedana trudnoće. Da li će ta doza utjecati na razvoj ploda,ako da što mi je činiti? Momentalno radi istih problema koristim Normabel (2-6 mg/dan).

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Prema dosadašnjem iskustvu i s obzirom na kratkotrajnu primjenu preparata ne očekujem da bi se mogle javiti neželjene posljedice po razvoj ploda. Normabel je dozvoljiv u trudnoći i možete ga bez straha koristiti. Ukoliko imate kakvih nejasnoća ili strahova vezanih uz primjenu antiaritmijske terapije bilo bi poželjno obratiti se istim pitanjem kliničkom farmakologu čiji savjet također možete potražiti na ovim stranicama.