Trudnoća i streptokok grupe B

mirelaa

Trudna sam 24 tjedna i bez ikakvih simptoma otkriven Gbs strepkok u urinu. Van sam sebe jer čitam kako to može biti opasno. Za sad kažu da ne treba antibiotik nego samo da uzimam furandatin preventivno a poslije pri porodu ću dobiti antibiotik . Molim vas koliko je to opasno, zar se ne bih trebala sad izliječiti od te bakterije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, svaka žena s pozitivnom kulturom streptokokom grupe B u urinu trebala bi dobiti u porodu profilaksu tijekom poroda kako bi se spriječila infekcija novorođenčeta ovom bakterijom. Trudnice koje nemaju simptome, a u urinokulturi imaju manje od 10 na 5 nije potrebno liječiti. Streptokok je često prisutan u rodnici spolno aktivne žene i u pravilu neće uzrokovati nikakve probleme tijekom trudnoće.