Tumačenje nalaza

giordana123

Poštovani,
dobila sam nalaz papa testa te bih Vas zamolila da mi pojasnite što znači sve napisano. Također mi je jasno da imam upalu, no nije mi jasno što znači "reaktivne promjene na stanicama".

Uzorak zadovoljava za interpretaciju
Negativno za intraepitelnu ili invazivnu leziju.

Mikroorganizmi: miješana flora.
Reaktivne promjene na stanicama udružene sa upalom

Hvala i lijep pozdrav

giordana123

Također bih htjela spomenuti da nemam nikakvih simptoma i da me nalaz da imam upalu začudio. Da li je uobičajeno da se ima upala, ali bez bilo kakvih simptoma? U zadnje vrijeme imam problema sa mokrenjem te često moram mokriti, ali po malo. Da li je moguće da ova upala ima kakve veze s tim? Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Reaktivne promjene povezane s upalom znači da su stanice bile izložene upali i da su se uspješno oporavile.

suncica51

Poštovani,
Da li mi mozete reci sta znaci sljedece:
Naime, radila sam MRI abdomena i male zdjelice na osnovu cega je dat sljedeci zakljucak:
Diferencira se lijevi jajnik promjera 52x29x27 mm na kojem se vidi vise cista najveca promjera oko 22 mm. Na lijevom jajniku se uocava jedan solidni nodus diskretno drugacijeg intenziteta signala, na arealu od oko 10 do 12 mm, sto je potrebno pratiti. Na istom se vide multiple ciste pojedine nepravilnog oblika te jedan spomenuti solidni nodus. Da naglasim da je prethodno prije 2 godine radjena operacija i dijagnoza sa sifrom glasi: St post adnexecttomiam lat. dex et resectio omenti ad XX. Virgo in tacta. (PHD Cystadenoma mucinosum papillarae ovarii lar.dex. - intestinalni, dobro diferencirani, borderline tip gradus G1). Sta uraditi u ovakvoj situaciji, preporucuje se ovdje kontrola za par mjeseci, da li ima razlog za zabrinutost u vezi ovih cisti? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ciste na janicima su normalna stvar u žena reproduktivne dobi. To su jajne stanice. Preporučio bi da učinite tumorske markere, ali samo obzirom na operaciju i dijagnozu koju ste imali. Inače nalaz je uredan.

giordana123

Da li to znači da trenutno imam upalu ili ne?

Ivo Balenović, dr. med.

Prema nalazu papa testa nemate.

giordana123

Što mislite zašto mi je onda ginekologinja propisala Geonistin tablete? Zar se one uzimaju i ako nema upale?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Geonistin vaginalete će pomoći da se uspostavi normalna flora rodnice. Trenutno imate 'miješanu floru' što znači da su se bakterije, koje inače žive u rodnici količinski razmnožile, ali to nisu patogene bakterije, nego normalni stanovnici našeg organizma.

Ivanka690

Postovanje. Jutrosa sam bila prvi put kod ginekologa. Molim Vas da mi pojasnite preciznije sta svaka stavka znaci, i ukoliko je nesto neuobicajeno, kako bi trebalo biti normalno. Cekam jos rezultate PAPA nalaza.
vagina prolazna za 2pp, NERAVNIH ZIDOVA sa nesto sekreta koji ostaje na rukavici, uzet VS
PVU KONICAN, POKRETLJIV, NEOSETLJIV, sa umereno izrazenim znacima upale
Uterus u AFV, MALI, POKRETLJIV
ADNEXA LEVA SKRACENA, desna slobodna
UZ nalaz, uterus dimenzija 44x37x57mm, sa endometrijom troslojnim 11/2mm, desni jajnim 32x23mm, sa folikulom 19mm, levi IZNAD UTERUSA 26x21mm, oba uredne morfologije.
dg. cervicitis
colpitis
(da li su ti mm normalne velicine?)

Izvinjavam se ukoliko trazim previse detaljno da mi objasnite .
Hvala Vam i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzv nalaz, kao i izmjerene dimenzije su uredne. Troslojni endometij(sluznica maternice) i folikul (jajna stanica) na jajniku govore da se nalazite u fazi oko ovulacije. Izgled porcije koja je konična ukazuje ne to da niste rodila, sluznica rodnice je nabrana (neravnih zidova) i t je normalan, fiziološki nalaz. Uterus (maternica je u AVF-anteversiofleksiji) je savinut prema naprijed (takav je nalaz u većine žena), malen i pokretan (uredan nalaz). Lijeva adneksa (jajnik i pripadajuće strukture) skraćena - to je subjektivna ocjena liječnika koji vas je pregledavao. Nalaz papa testa pokazat će da li se radi o upali koja je umjereno izražena kod pregleda (crvenilo i sekret)

briga4321

Poštovani, jučer sam završila na hitnom ginekološkom pregledu radi propadanja u lijevom jajniku.
Posljednje menstruacije: 14.9- 19.9, 14.10. do 19.10, 12.11- 18.11.
Zadnji spolni odnos: 7.rujna

UZV NALAZ: uterus u avf, uredne UZV morfologije i morfometrije, endometrij 11 mm, kavum prazan. Desni ovarij urednog izgleda i veličine, lijevi sadrži cističnu tvorbu s koprenastim sjenama u hipoeh. tekućini, promjera 19 mm. Ne nalazim slobodne tekućine.
Dijagnoza: Cystis CL ovarii sinistri

Obzirom na zadnji spolni odnos, redovite menstruacije i priloženi uzv nalaz - trudnoća je svakako isključena je li tako? Također bih Vas zamolila objašnjenje UZV nalaza te što mi je dalje činiti, može li menstruacija izostati i slično?

Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoća je isključena, lijevo se najvjerojatnije nalazi hemoragična cista, što je uredan nalaz kod žena koje imaju menstruaciju. Pričekajte menstruaciju.