Uranjena mjesečnica

lidija.p.

Poštovani ,menstrualni su mi ciklusi unazad 4 mjeseca izrazito točni,..Dobijam svakog prvoga u mjesecu ,...1.1.2019 sam imala mjesečnicu da bi ju dobila dana 27.1.2019,..Napominjem da izrazito vodim računa o plodnim danima jer sam spolno aktivna(prezervativ ,ejakulacija van mene),od 13 do 15 sam primjetila iscjedak uobičajen za plodne dane,te jakiiii iscjedak nalik bjelanjku 17 i 18.1 .(18,1.sam vjerovatno ovulirala)..,napominjem još to da mi mjesećnica ne traje kao prije po 6 dana već samo 4 ,dali je to normalno ? I zašto mi se desila prije vremena mjesečnica? Imam polip na endometriju kojeg redovno kontroliram ,nesmeta mi..Dali je stres ? omršavila sam ,promjenila način prehrane .Dali to sve skupa utječe ,imam li razloga za brigu jer mi je došla 5 dana ranije .?Hvala

lidija.p.

Samo da se nadovežem ,spotting i blago rozkasto krvarenje traje mi od jučer vrlo oskudno da bi ujutro bio malte ne suh uložak ,samo na obrisu toalet papira vrlo malo krvarenje (rastezljivo)..M mi treba po računanju doći 1.2.2019 ..Imam blage grčeve ništa strašno,bol u grudima kao pred M.Možete li mi pojasniti o čemu se tu radi?Dali je to poremečaj hormona ili sl?Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko je nastupilo oskudno (spotting) krvarenje neposredno prije same menstruacije radi se o slabijoj funkciji žutog tijela. Radi se o blagoj hormonskoj neravnoteži kada žuto tijelo ne luči dovoljno progesterona. Moguće da je to posljedica promjene u prehrani i tjelesnoj težini. Ukoliko bi se ponavljalo, liječiti se može primjenom gestagena (progesterona) u drugoj fazi ciklusa.