Utrogestan vaginalno ili na usta u trudnoci?

jana_zg_84

Zbog hematoma dobila sam Utrogestan 3×2. Doktor mi je rekao da uzimam vaginalno no u slucaju sukrvice na usta. Nekoliko dana nakon uzimanja imala sam izlijev i zavrsila na hitnoj gdje mi je doktorica rekla da sad uzimam na usta nekoliko dana. Poslije vise nisam imala krvarenja ili sukrvice. Sad je proslo vec tjedan dana i ja uzimam jos uvijek na usta. Nemam nikakvih nuspojava osim sto mi se nakon uzimanja spava no posto sam na mirovanju svejedno mi je. A i prakticnije mi je uzimat na usta jer mi se cini da vaginalno pola iscuri i cini mi se nehigijenski. Dali mogu nastavit uzimat na usta ili da prođem opet na vaginalno jer takva primjena ima velike prednosti? Dali smijem mjenjat nacin primjene? Trudna sam 9+2 i nemam mucnina i sl.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko više ne krvarite preporučuje se uzimati vaginalno. No, ukoliko odlučite nastaviti s oralnom primjenom neće se ništa dogoditi.

jana_zg_84

A zbog čega se, općenito, u trudnoci preporuča vaginalna primjena? Jel oralno lošija apsorpcija ili ima neka negativna djelovanja? Ili samo zbog mogućih jačih nuspojava kod oralne primjene?

Ivo Balenović, dr. med.

Zbog mogućih nuspojava, iako su one rijetkost.