Utrogestane u drugom trimestru

ivonaa_os

Lijep pozdrav!
Naime trudna sam 18 tjedana i trenutno koristi Utrogestane 3x1 vaginalno.
Naime imala sam tragove krvi u iscjetku u 14. tjednu,tu odlazim na hitnu i prepisan mi je magnezij i strogo mirovanje.
Tad je prestalo,pa se opet ponovilo za tjedan dana,kada mi je prepisan Utrogestane 3x2 vaginalno,pa su sada smanjene posto se taj spotting nije ponavljao nakon toga.
Zanima me koliko je rizicno koristiti Utrogestane u drugom trimestru za bebu?
Jer pise u nuspojavama da se ne bi smjele koristiti u drugom trimestru,zbog kolestatske zutice,ali ne pise na koga se odnosi?
Pa vas molim za objasnjenje.
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, utrogestan je kontaindiciran kod teškog oštećenja jetre. Terapijske doze ne mogu izazvati bolest i poremećaj funkcije jetre. No upitno je kolika je njegova korist u drugom trimestru budući da poteljica tada luči tolike količine hormona da je utrogestan samo 'kap u moru'.