zlatni standard

Martina

Poštovani,
lijepo bih vas molila da mi napisete što točno podrazumijeva terapija"zlatni standard" kod karcinoma jajnika,ako se ne varam.
Unaprijed hvala

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Suvremeno liječenje malignih neoplazmi jajnika ovisno je o stadiju bolesti, histopatološkom nalazu, rasapu bolesti (metastaze), zahvaćenosti okolnih organa, veličini primarnog tumora, općem zdravstvenom stanju pacijentice, njenoj kondiciji i dobi. U liječenju su jednako važni svi koraci: od rane dijagnostike, kirurškog zahvata koji podrazumijeva maksimalnu redukciju tumorskih masa i primjenu primjerene kemoterapije. Najvažnije je da se pacijentica obrati specijaliziranoj ustanovi, te da se osigura citostatik na koji tumor najbolje reagira. To znači da se osim ginekologa u liječenje uključuje i specijalist onkolog koji će uključiti ili citostatik nove generacije Taxol ili najčešće primjenjivani citostatik za ovaj vid maligne bolesti Cisplatina. Postoje i drugi vidovi kemoterapijskog liječenja, a ne smije se zanemariti i iradijacijsko liječenje.