Zona E oko vanjskog ušća

annie_02

Poštovani,

dobila sam nalaz na kojem piše - portio je glatka, sa malom zonom E oko vanjskog ušća. Na nalazu PAPA testa također pod rubrikom - klinička dijagnoza, piše - nježna zona E. Možete li mi objasniti što to znači? Doktor mi je na pregledu rekao da mi je to područje malo crvenkasto.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom nalazu. E zona znači eritroplakiju, tj. pojavu cilindričnih stanica na vratu maternice koje daju intenzivnu crvenu boju, što se još naziva i 'ranica'. Cilindrične stanice se normalno nalaze unutar kanala vrata maternice, ali pod utjecajem hormona dospijevaju i na površinu te tvore E zonu. Te stanice su nešto osjetljivije od pločastih (koje se normalno nalaze na vratu maternice), ali to stanje ne zahtjeva nikakvu terapiju. Potrebne su samo redovite kontrole.

annie_02

Puno Vam hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.