Spuštena maternica

MIRJANA

MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE KADA DOLAZI DO SPUŠTANJA MATERNICE, ŠTO TO ZAPRAVO ZNAČI, TE KAKO SPRIJEČITI DA SE TO DOGODI?
UNAPRIJED HVALA!

Doc dr. sc. Sanja Kupešić

Poštovana gospođo,
Spuštena maternica i rodnica najčešće se javljaju u strarijoj životnoj dobi, zbog prirodne slabosti potpornog tkiva zdjeličnog dna, njegovog oštećenja pri porodu, povišenju intraabdominalnog tlaka,npr. prilikom dizanja tereta ili u stanjima kroničnog i dugotrajnog kašlja, ali i u postmenopauzi, stanju kada se zbog manjka estrogena gubi elasticitet tkiva.Izbjegavanje ovih momenata je ujedno i najbolja preventiva da do smetnji u smislu spuštene maternice i rodnice ne dođe. Lakši oblici ne moraju predstavljati veći problem, ali izraženi oblici mogu uzrokovati i ispadanje maternice i nemogućnost zadržavanja mokraće , pa ih se morati liječiti operativno.

uporna

pisala za spustenu matrericu na pogresnoj adresi.al dobila sam odgovor.Moj problem sto meni ispada na vrata materica i ja je znam nekad vratit .ljekar mi je rekao da sam zbog toga podlozena i sklona infekcijama.Evo upravi pripremam nalaze za plasticnu operacijuI sa mokrenjem imam probleme tako da sam mislila da konstanto imama upale.Odnosi su bolni pa me interesuje hocul poslije operativnog zahvata imat probleme.J a sam imala 6 spontanih pobacaja .jesuli oni uzrok tome.Takode i nalaz papa testa je lll grupa u kojem se pojavi i cin l.pa sam sad uradila HPV test koji jos nije gotov.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , odgovorio sam Vam na pitanje tamo gdje ste ga postavili.

uporna

postovanje.upravo sam izasla iz bolnice radena mi je plasticna operacija materice.nisam ni pomislila da je ovako tezak oporavak.ja sam mislila da nece bit rezova posto se radi vaginalno.mene sad interesuje za kolilo vremena cu se oporavit u poptpunosti trenutno samo mirujem i nista neradim i kad mogu imat odnese sa suprugom.moj ljekar koji je i uradio operativni zahvat samo mi je rekao da se malo pripazim i da mirujem.meni se ne svida ono sto vidim imam neku izraslinu na samom pocetku grlica materice sto me podsjeca kao na hemroid al ima i konaca pored toga pa mene interesuje dal ce to nestati vremenom.hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to će sve nestati kroz nekoliko tjedana. Odnose možete imati 2-3 mjeseca nakon zahvata. Nemojte podizati teret teži od 5 kg.

uporna

hvala dok. psihicki ste me rasteretili hvala vam puno i sve pohvale vas tim i ovu stranicu

uporna

Postovanje.Evo moje otpusno pismo je gotovo i na njemu pise OPERATIVNI ZHVAT:Cplporrhaphia anterior:Colpoperneoplastica posterior.Dijagnoza kod otpusta pise CYSTORECTOCOELLA.Ja se dobro osjecam stim ako se malo vise krecem osjetim pritisak menzesi redovno dolaze samo sto ja imam nekih sumnji jer jos uvijek rana curi vidim konce pa se cak pribojavam da ni za tri mjeseca necu moci imati odnose sa muzem.jel to sve uredu da traje ovoliko poslije operacije ja sam operisana 21 januara.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, sve je u redu s obzirom na takvu vrstu operativnog zahvata.

mamino dite

Postovani
mama mi ima spustenu maternicu, postoje li kakve vjezbe koje smije raditi da ucvrsti misice, ne bih joj htjela bilo sto preporuciti jer ne znam moze li normalno vjezbati...hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, Kegelove vježbe. Pogledajte malo više o tome na internetu.

anif

Bok,
Redovito imam spolni bez ikakvih problema,ali u zadnja 3 mjeseca pocinjem osjecati jaku bol u dubini vagine. Prije par mjeseci sam imala pojacan iscjedak bijele boje,jako gust i kremast,pomalo neugodnog mirisa koji je nakon nekog vremena nestao. Od tada postepeno pocinju bolovi prilikom spolnih odnosa,svaki put sve gore. Zanima me,ima li to kakve veze sa tim iscjedkom ili?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako da imate upalu u rodnici i posljedično tome bolne odnose.
Sugeriram ginekološki pregled i terapiju upale.

harizma

Postovani
Moja ginekologinja rekla mi je da imam spustenu maternicu prvi stepen. Imam uradgeno op.Conizacija pre 4 godina, od tada nemam nikakvih problema. Imam 37 godina. Sta je posredi? Jel opasno? Unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana,
Spuštena maternica i rodnica najčešće se javljaju u strarijoj životnoj dobi, zbog prirodne slabosti potpornog tkiva zdjeličnog dna, njegovog oštećenja pri porodu, povišenju intraabdominalnog tlaka,npr. prilikom dizanja tereta ili u stanjima kroničnog i dugotrajnog kašlja, ali i u postmenopauzi, stanju kada se zbog manjka estrogena gubi elasticitet tkiva.Izbjegavanje ovih momenata je ujedno i najbolja preventiva da do smetnji u smislu spuštene maternice i rodnice ne dođe. Lakši oblici ne moraju predstavljati veći problem, ali izraženi oblici mogu uzrokovati i ispadanje maternice i nemogućnost zadržavanja mokraće , pa ih se morati liječiti operativno.

harizma

Ustvari meni je moja doktorka rekla da imam spusten grlic maternice, kao istegnuti lastis koi ne moze da se vrati u prvobitno stanje, a da mi je maternica na mesto i da je vrlo velika. I sad mi nije jasno kako je moglo da dodge do istezanja grlica?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, anatomski postoji elongirani dakle duži cerviksi.
Obično je spustanje vrata maternice popračeno i spuštanjem maternice.
Ne trebate biti zabrinuti ako vam je liječnica nakon pregleda rekla da je sve u redu.
Redovito se kontrolirajte.

ellina

Pozdrav!
Molim Vas da mi pomognete u nedoumici. Imam 35 godina, prije 4 mjeseca sam rodila cetvrto dijete.Razlika izmedu treceg i cetvrtog djeteta je 12 godina.Svi su kod poroda
tezili od 4 - 4.4 kg.Zanima me posto planiramo jos jedno dijete, da li bih imala problema sa spustenom maternicom s obzirom na broj,tezinu djece I da sam ih nosila nisko.
Nakon posljednje trudnoce sam si davala fragmin zbog vena na nogama.Nakon svojeg 'pregleda' mi se cini da mi je sve nekako nize,da nije onak kak je bilo, pa me uhvatio
strah da bi mogla imati problema sa novom trudnocom. Ne bi htjela da nam seksualni zivot zamre nakon jos jednog poroda,da suprug nije vise zadovoljan sa mnom.
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne znam vaš trenutni ginekološki nalaz ali mislim da bi se mogla iduća trudnoća iznjeti.
Nakon toga kad više nećete rađati napravit će se uroginekološka korekcija( apoge, perige)

vsalai2

Lijepi pozdrav svima....
Čitam interesantna pitanja i predivne odgovore. Naime, imam 41 godinu i moj ginekolog mi već godinama govori kako imam veću maternicu od normalne te kako mi je maternica spuštena. Moj problem je što mi mokraća neprestano bježi (a moj ginekolog to ne shvaća ozbiljno), kad kišem, kašljem, skočim, ćućnem mokraća mi bježi i to ne par kapi nego obilnije. A drugi problem je taj što mi par dana poslije mjesečnice iz vagine izlaze strašni zvukovi (kao da prdnem) i to ne mogu kontrolirati, to se pojavi kad sjedim pa ustajem ili kad hodam odjednom se to pojavi. MOLIM VAS pomagajte jer stvarno nije lako biti žena sad HVALA....