21 tjedan trudnoće, skraćen cerviks

Dorotea1991

Poštovani,

U 21 tjednu trudnoće sam, imala sam pregled prije 2 tjedna, cerviks je skraćen na 2,4 a unutarnje ušće je oblika U, infekcija nema, novi pregled imam za 2 dana. Molim vas da mi kažete svoje mišljenje, dali je to ozbiljno? Jako sam zabrinuta

Hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nema razloga za brigu dok je ušće maternice zatvoreno. U slučaju prijevremenog otvaranja javljaju se simptomi: bol i krvarenje.

Dorotea1991

Hvala vam puno na odgovoru. Dali je potrebno strogo mirovanje?

Ivo Balenović, dr. med.

Pošteda od težih napora da, ali ne ležanje u krevetu.

Dorotea1991

Poštovani doktore, evo da se javim nakon današnjeg pregleda.
Cerviks je 2,55, unutarnje i vanjsko ušće zatvoreno, unjutarnje i dalje oblika U. Doktorica mi i dalje savjetuje strogo mirovanje i suzdržavanje od odnosa, iako ja i do sada nisam strogo mirovala (prethodnih 2 tjedna), većinom sam ležala ali i dizala sam se bez težih aktivnosti naravno, pa sam zbunjena?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
važno je da se ne otvarate. Ušće maternice mogu otvoriti samo trudovi, a oni ne ovise o aktivnostima trudnice. Nemojte se izlagati većim fizičkim naporima, ali mislim da strogo mirovanje nije potrebno.

Somnia17

Poštovani,

ginekološki nalaz je sljedeći: FS 24 cm, skraćen cerviks na 1/2 članka, DUS rastegnut, zatvoren. U 24. sam tjednu trudnoće, nemam nikakve kontrakcije ni bolove. Propisana terapija: magnezij, Cordipin i strogo mirovanje. Je li nalaz zabrinjavajuć s obzirom na dobivenu terapiju? Trebam li ozbiljno shvatiti strogo mirovanje? Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, važno je da je ušće maternice zatvoreno. Uz terapiju ne bi trebalo doći do prijevremenog otvaranja. Ukoliko osjetite bolove i/ili krvarenje odmah se javite liječniku. Mirovanje ne mora biti strogo (ležanje u krevetu), ali izbjegavajte teže fizičke napore.

Slavujica

Poštovani, u 23 tt sam,ovo mi je druga trudnoća s tim da je prva prekinuta u istom ovom tjednu zbog smrti bebe. Prošla sam porod i kiretažu zbog posteljice. Sad sam na heparinu ali postoji drugi problem. Cerviks mi je 2/3 članka,zatvoren ali omekšan. Ali tako je od samog početka trudnoće,nema promjena. Prošli put mi je mjerena dužina cerviksa i ona je 30mm. Nemam upala bi infekcija. Da li je potrebno baš strogo mirovanje ili malo više mirovanja? Hvala lijepa!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, važno je da ste zatvoreni. Sama duljina i konzistencija cerviksa nisu toliko bitni. Nije potrebno strogo mirovanje, ali izbjegavajte teže tjelesne napore.