posteljica succenturiata

mikyyy

Poštovani, u 36. sam tjednu treće trudnoće i imam bolove u donjem dijelu trbuha po sredini i isto tako sa strane ponekad i ne mogu se namjestiti spavat i teško se krećem i penjem na stepenice. Doktorica kaže da je to bol od simfize a čitala sam o disfunkciji simfize a nije mi ništa rekla kako dalje i što na porodu. Također dosad mi nije napisala kakav mi je položaj posteljice i vidim jučer da je napisala posteljica succenturiata, a ništa mi nije rekla tako da ne znam ni što to znači, pa bi Vas molila da mi objasnite nešto o disfunkciji simfize i posteljici succenturiati.
Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, placenta succenturiata je nusposteljica, tj. još jedna manja posteljica koja se nalazi uz glavnu. Ona ne stvara nikakve smetnje. Disfunkcija simfize nastaje u trudnoći kada se krajevi pubičnih kostiju udalje više nego je uobičajeno. Time zdjelica nije posve stabilna pa se bol javlja prilikom pokreta donjeg dijela tijela, a često je prisutna i dok trudnica miruje. Jedini savjet koji se trudnicama može dati jest taj da pri svakom pokretu koljena drže čvrsto spojena. I kod okretanja u krevetu, i kod dizanja, a kod hodanja privlačiti jednu nogu drugoj i praviti male korake.Nije još dokazano zbog čega do nje dolazi. Lijeka za disfunkciju simfize nema, ali bol nestaje nakon poroda.