Amenorejaaaa

Minamina1234

Postovanje doktore. Imam nekoliko pitanja za vas. Imala sam uvijek redovne mestruacije, dok mi jednog mjeseca izostala.. i od tad evo 3 godine se borim sa tim. Redovno idem ginekologu, sve sto dobijem jeste duphaston i kontracepciju. U prvom braku sam ostala trudna, ni sama ne znam kako sa ovakim izostancima, ali nazalost morala sam abortirati. Popijem terapiju Duphastona, dobijem menstruaciju krenem sa Yasminom dokle mi je receno i poslije njega se stabilizuje samo jedan mjesec i onda sve isto, nema.menstruacije, nema niceg. Ali moj ginekolog nista ne poduzima po tom pitanju. Sada sam vec u drugom braku, 2 mjeseca ( znam da je rano ) ali bojim se da li cu moci ostvariti trudnocu a jako zelim, kao sto sam rekla, jednom sam vec ostala trudna, sto se i sama cudim. Da li postoji neka terapije gdje se moje stanje moze izlijeciti i da li cu uopce moci ostati u drugom stanju ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebno je učiniti analizu hormona: svih spolnih hormona, AMH, hormona hipofize (LH, FSH i PRL) i štitnjače. Daljnji je postupak prema nalazima.

Minamina1234

Znam sta znaci AMH
Samo se bojim da li je moguce da je doslo do isrcpljenja jajnika, tek mi je 27 godina..

Minamina1234

I da, da se jos nadovezem. Ja sam svjesna da sam imala 2 mjeseca ovulaciju, po boli, po temperaturi i kolicini rastezljive sluzi. No ipak do trudnoce nije doslo. I dosta puta mi je ginekolog na ultrazvuku vidio da je ovulacija bila ali na kraju uvijek dobijem taj cuveni duphaston.. i svaka njegova rijec je da je sve uredu, da na to utice moj stres, no nikad me nije poslao na nikakvu obradu nalaza i slicno.

Ivo Balenović, dr. med.

AMH je anti Milerov hormon koji pokazuje 'rezervu' jajnika. Stres je najčešći uzrok hormonske neravnoteže i posljedičnog remećenja ciklusa, ali bilo bi dobro uraditi analizu hormona.

Minamina1234

Svakako da cu uraditi analizu svih hormona. Ali da li je moguce da se moze uci u menopauzu sa 27 godina ?

Ivo Balenović, dr. med.

Može, ali to su ekstremno rijetki slučajevi.