AMH,LH i FSH

Leptirica89

Poštovani,

ja i muž dvije godine pokušavamo ostvariti trudnoću. Ja imam 30 godina, a on 29. Prije nekoliko mjeseci počeli smo sa pretragama kako bismo utvrdili zašto ne dolazi do trudnoće.Kod njega je utvrđena blaža astenozoospermija (40% pokretnih spermatozoida), kod mene inzulinska rezistencija. Jajovodi su prohodni. Nedavno sam radila nalaz AMH, LH i FSH i rezultat je sljedeći: AMH-2,49 (ref.0,17-7,37), FSH-9,6, a LH-5,39. Imam izgledom policistične jajnike, ali redovne menstruacije i ultrazvukom uočene ovulacije. Nisam pretila, nemam akne, ali imam pojačanu dlakavost na nekim dijelovima tijela. Da li biste na osnovu nalaza i ovoga mogli reći da se radi o policističnim jajnicima ili ne? Da li je moj AMH uredu u odnosu na moje godine? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, razina AMH spada u skupinu zadovoljavajuće plodnosti. Obzirom na nalaze kod Vas je moguće ostvariti trudnoću prirodnim putem, no obzirom na to da dvije godine pokušavate bez uspjeha, savjetujem da se javite na odjel humane reprodukcije radi neke od metoda potpomognute oplodnje kojom ćete sigurno ostvariti trudnoću.

Leptirica89

Poštovani doktore,

hvala na odgovoru. Možete li mi još samo reći da li bi se isplatilo sa ovim nalazima ići na postupak inseminacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na nalaze inseminacija bi bila dobra metoda kao postupak za ostvarivanje trudnoće.