antibiotici i kontracepcijske pilule

bubamara_5

Postovani doktore,
prvi put pocinjem koristiti kontracepc. pilule Estal, danas mi je prvi dan menstruacije, dakle danas trebam popiti prvu tabletu. Medjutim, od subote pijem Cefalin antibiotike radi bakterije u mokraci, dva puta po jednu dnevno i tako 8 dana. Zanima me hoce li to utjecati na funkciju pilula sto se tice menstruacije jer ih prvenstceno koristim radi redovitijeg ciklusa?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječu jedne na druge.

mary77

Poštovani,

u nedjelju sam nakon redovne tjede pauze započela s novom kutijom Logesta.
Od utorka trebam započeti uzimati Amoksicilin 500mg kroz narednih 5 dana.
S obzirom da u uputstvu o lijeku stoji kako postoji mogućnost smanjene učinkovitosti OHK, lijepo Vas molim za odgovor - jeli mi ovaj cijeli mjesec smanjena zaštita ili samo za vrijeme uzimanja antibiotika.

Unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru.

S poštovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje. Pustite to što piše.Neke upute ne mijenjaju se već 50 godina.

mary77

Dobra vijest za mene, ali na žalost loša za našu zdravstvenu skrb općenito.

Vama svakako hvala na brzom odgovoru.

S poštovanjem !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Ivkica111

Poštovani,
Pijem tablete Estal nekoliko mjeseci. Trenutno mi je sedmodnevna pauza i u srijedu (za dva dana) pocinjem s novom kutijom. Danas mi je doktorica zbog upale sinusa prepisala antibiotik Makcin (500mg) kojeg pijem od danas sedam dana po dvije tablete dnevno.
S obzirom da u srijedu pocinjem s Estalom zanima me treba li mi dodatna zastita, ako da, koliko dugo? Samo tih 7 dana uzimanja antibiotika ili i poslije?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Makcin ne smanjuje djelotvornost kontracepcijskih tableta.

Ivkica111

Poštovani,
Od 9. mjeseca pijem tablete Estal. Pijem ih svaki dan u relativno isto vrijeme (odstupanje ponekad do sat vremena).
Od početka 3. mjeseca pila sam Doksiciklin, 1 tableta dnevno (zbog akni) te Itrakonazol, 2puta po dvije tablete dnevno (zbog gljivice na noktu). Dečko i ja uz Estal koristimo metodu prekinutog snošaja.
25. ožujka dobila sam uobičajeno krvarenje.
Par dana prije počele su me grudi dosta boljeti, za vrijeme krvarenja su prestale, a nakon krvarenja i sve do danas ponovno bole, uz osjećaj da su teže nego inače. Uz to osjećam veliki umor i iscrpljenost gotovo cijelog dana.
Ima li mogućnosti za trudnoćom?
Unaprijed zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.