bakterije u urinu

Marina

Poštovana doktorice,
trudna sam 24 tjedna i trenutno sam na kućnom mirovanju i pre paru zbog tonizirane maternice.Nalaz EMGa se popravio,ali se pojavio novi problem.Nalaz urinokulture pokazuje bakteriju PROTEUS MIRABILIS
a broj bakterija iznosi 10 na 4/ml. (valjda je to 10 0000/ml,potencija je 4).Kako je moj doktor trenutno na odmoru,molim Vas da mi savjetujete da li je potrebno uzimanje antibiotika ili samo puno tekućine.Inače imam stalnu potrebu za odlascima na WC.
Unaprijed puno hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U slučaju da je broj bakterija manji od 10 na 6/ml radi se o nesignifikatnoj bakteriuriji i nije neophodno planirati antibiotsko liječenje, već se samo obilno hidrirati (urološki čaj i druga tekućina). Ipak i mala sumnja na infekciju Proteusom zahtijeva da nakon 10 do 14 dana ponovite urinokulturu kako bi se isključila progresija infekcije Proteusom.