BBT; ovulacija da ili ne

Ivy

Poštovana dr.Kupešić,

zahvaljujem na Vašem odgovoru i molim Vas daljnje pojašnjenje budući da temperatura još uvijek nije puno porasla-povijest je kako sam prije navela dakle ovakva na 15. i 16.dan temp.bila 36,3 (osjećaj lubrikacije ), da bi 17 i 18 dan bila 36,5 te ponovo 19. i 20 dana 36,3, te 21.,22.,23, dan ( to je danas ) 36,4.Na 21.i 22.dan ciklusa pojacan ponovo pritisak u donjem dijelu trbuha i 22.dan velika kolčina mliječne sluzi se javila, da bi poslije nestala.Blagi osjećaj vlažnosti sve ovo vrijeme je prisutan.
Izvadila sam 21.dan progesteron i iznosi 0,71 nmol/L, i svrstan je u folikularnu fazu. Da li to znači da ovulacija još nije nastupila ili neće uopće nastupiti?

Napominjem da sam na terapiji clomida od 5-9 dana, 50mg i da mi do sada nikada nije bilo ovako nisko kretanje temperatura odnosno uvijek se dao razlučiti porast temerature odnosno predovulacijska i postovulacijska faza i ciklus traje 31-32 dana.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ovaj nalaz progesterona govori u prilog anovulacijskog ciklusa, te bi bilo uputno konzultirati se s ginekologom koji Vam je ordinirao terapiju Clomidom. Preporučila bih da uz primjenu Clomida i mjerenje bazalne temperature (koje je suviše subjektivno) dogovorite i ultrazvučno praćenje ciklusa (folikulometrija) koje će pojasniti i potvrditi hormonski nalaz.