Garnarealla Vaginalis - ponovo

martina

Postovani,

Mozda sam pogresno postavila pitanja zadnji put... Uglavnom, mene zanima sljedece:
1. da li je gardnarella vaginalis opasna u trecem tromjesecju trudnoce i ako je, koje su moguce posljedice?
2. da li je u 7. mjesecu trudnoce rizicno uzimati medazol vaginalete (propisao ginekolog)?
3. da li je potrebno lijeciti Gardnarellu SADA ili se moze pricekati do nakon poroda?

Drugim rijecima, da li je rizicnije ostaviti Gardnarellu ili ju je rizicnije lijeciti medazolom.

S postovanjem,

Martina

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo,
Svaka vaginalna infekcija tijekom trudnoće se mora liječiti primjerenom antibiotskom terapijom. U Vašem se slučaju radi o Gardnerelli vaginalis koju se u trećem tromjesečju trudnoće može tretirati na više načina:
1. metronidazolom
2. oksitetraciklinom 4x0.5 g dnevno tijekom 7 dana za oba partnera, uz lokalnu terapiju Geonistin vaginaletama.
Ovaj se uzročnik mora eradicirati jer je moguća njegova ascenzija i upala plodovih ovoja, a također se Gardnerella može javiti i kao uzročnik infekcija u babinju. U nekih se rezistentnih infekcija savjetuje mikrobiološka analiza i izrada antibiograma te provođenje terapije u sukladnosti s dobivenim nalazom.