Beba veća od tjedana trudnoce

zab55

Poštovani,

Ma zadnjem trudnickom UZV bila sam 18+3 tjedana trudna. Doktor je po mjerenju bebe rekao da je beba velika otprilike 19+2 tjedana. Znaci li to da se oplodnja dogodila ranije od izracunatog? Je li to normalno?

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je unutar fizioloških granica odstupanja, a u obzir treba uzeti i standardnu pogrešku kod mjerenja. Ne može se znati točan dan oplodnje jajne stanice, niti točno vrijeme implantacije, stoga se mjere često ne podudaraju u dan. Isto tako, u drugom i trećem tromjesečju normalne su razlike u veličini fetusa, što je izraženije kako se trudnoća bliži kraju.