Makrocitoza( trudnica)

alex81

Trudnica 28 +3 . U 23 tjednu sam bila hospitalizirana zbog manjka plodne vode,terapija sumamed i ampicilin. Brisevi uredni. Nije nadjena upala.Voda se vratila,beba je u redu i pustena sam kuci, pretpostavka da je bilo visoko puknuce plod.ovoja. Unazad 20 ak dana se lose osjecam,zaduha,malaksalost,ubrzani puls koji ponekad osjetim u vratu kao kucanje nakon nikakvog napora, crvenilo po kozi,koje dolazi i povlaci se,ljubicasti tockasti podljevi blizu prepona,ne funkcioniram normalno. Nalaz kks kronoloski od 19.2.21., 1.3.21, 17.3.21 : L:6.77, 8.43, 8.2., E:3.62(L), 3.96, 3.85(L), Hb:117(L),131, 124, Hct-0,35(L), 0,38, 0.367, Mcv-96, 96, 95,3, Mch-32, 33, 32.2, Mchc-336,345,338, Rdw-13.2,14.3, 13.5,MPV- 7.8, 8.9, 10.4, T-210, 186, 214. DKS: segm- 70.9,66.5, 63.5, limf-22.1,25.6,27.2,limf-22.1, 25.6,27.2,mon-5.5,6.7,8.2,eoz.-1.2, 0.9,0.7,baz.0.2,0.3,0.4., CRP-u ref.inrervalu.
Dodatno na nalazu od 17.3.21-Pv1.07,metaboliti u ref.inter.osim kreatinin-39(L),enzimi u ref.in. osim Ggt-6. Elektroliti-Zeljezo:17,UIBC:65 (H), TIBC:82(H).
Tsh:2,69. Lipidi: kol:8.5, Triglic.:2.69. Sedimentacija:30.
Ono sto mene brine s obzirom na simptome kao da sam anemicna a ispada da nisam je nalaz od 1.3 gdje su na dks evidentirane morf.promjene E kojih ranije kad sam se osjecala normalno nije bilo : makrocitoza. Od pocetka trudnoce a i prije sam uzimala folnu,sad koristim prenatal i mg sa b6. Jos jedna napomena vec 2x,jednom unazad 2 mjeseca i jednom nedavno sam radila uzv aksila i dojki,u lijevoj aksili imam uvecani limfni cvor 14x6 mm,oba radiologa su zakljucila da je rijec o reaktivnom l.c., nalaz dojki uredan sa nekoliko manjih cisti.
Mlada zamjena mog ginekologa mi nikakve preporuke nije dala a ja sam zabrinuta zbog toga kako se osjecam. Da li biste vi preporucili jos neke pretrage vezane uz makrocitozu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u trudnoći se javlja fiziološka anemija u trudnoći kao posljedica nesrazmjerno većeg porasta volumena plazme u odnosu na porast mase eritrocita i koncentracije hemoglobina, što rezultira blagim padom vrijednosti hemoglobina. Najveći nesrazmjer nastaje pri kraju drugog i početkom trećeg trimestra. Najniže vrijednosti hemoglobina su između 28. i 36. tjedna trudnoće. Koncentracija hemoglobina je prvi test probiranja koji određuje anemiju. Ako nalaz MCV govori u prilog makrocitne anemije, treba isključiti manjak folne kiseline (koncentracija folne kiseline) i hemolitičku anemiju. Ipak, prema Vašim nalazima, radi se o fiziološkoj anemiji u trudnoći.