Biohemijska trudnoca

ciki11

Postovani,

Javila sam se prije par dana s pitanjem na drugoj temi za betu..
Naime, u ponedeljak ujutru sam radila test, bio je pozitivan.. popodne sam radila betu i bila je samo 7.. juce je beta bila 2.3 i jutros je krenuo ciklus po malo.. ocekujem kasnije da ce krenuti regularno.
Mene zanima sta moze biti uzrok biohemijske trudnoce? Da li je opasno za sledece zacece? Da li smijem vec sledeceg mjeseca opet probati da zatrudnim?
Takodje me interesuje da li treba da odradim neke dodatne pretrage nakon ovakve situacije?
Imam 24 godine, nemam djece.. ciklusi su bili uredni do skoro, na 27 dana.. zadnjih par mjeseci na 25.
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije ništa opasno i već idući ciklus možete raditi na trudnoći. Računa se da od svih oplođenih jajnih stanica tek u 25% dolazi do poroda. Jedan dio se uopće ne implantira u materište nakon oplodnje, kod jednog dijela dolazi do pobačaja neposredno nakon implantacije, a dio trudnoća se uopće ne razvije (blighted ovuum) ili dolazi do odumiranja ploda (misssed ab.). Najčešći razlog za to jesu slučajne genetske pogreške u zametku.