Biopsija

mitt21

Poštovani,
Rezultat Papa testa je bio III grupa L-SIL uz prisustvo ranice.
Nakon toga mi je rađena biospija i rezultat je cervitis chronica.
Kolilo je stanje opasno i da li je potrebno raditi spaljivanje ranice laserima?
Unapred zahvalna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazu nije potrebna terapija laserom. No, ukoliko imate smetnje kao što su pojačan iscjedak i krvarenje može se uraditi zahvat.. Ranica je mjesto gdje se nalaze stanice kojima tamo nije prirodno mjesto I zbog toga su osjetljivije na promjene. To nije patološko stanje, ali na tom mjestu mogu nastati promjene.

imampitanje

Postovani,
Pred 4 dana radjena mi je biopsija grlica maternice. Od tad sam imala slabi smedjcasti iscjedak.
Medjutim, danas mi se pojavila svjeza i nesto obilnija krv.
Od carskog reza, koji je bio pred 5 mjeseci nisam jos imala menstruaciju.
Kako mogu znati znati radi li se o ciklusu ili je krvarenje vezano uz biopsiju?
Doktor je rekao da se javim u slucaju temperature, jakih bolova illi jaceg krvarenja. Da napomenem, zahvat je trajao kratko i nije mi stavljan nikakav tampon.
Trenitno nemam bolove.
Obzirom da je danas subota, najranije u subotu se mogu javiti doktoru.
Pretpostavljam da je potrebno na hitnu se javiti samo u slucaju zaista jakog krvarenja?
Bila bih zahvalna na bilokakavom savjetu!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno je menstruacija. Mala je vjerojatnost obilnijeg krvarenja nakon biopsije. Ukoliko bi krvarenje bilo jače nego li je normalna menstruacija javite se u hitnu.

kikicap

Poštovani, biopsija rađena 17.4. na Bračaku.
Tkivo cerviksa: u zaprimljenom materijalu 5 sivkastih uzorka tkiva duljeg promjera od 7 do 9 mm. Materijal su uzorci stijenke cerviksa uterusa čiju površinu na više mjesta papilarnu prekriva cilindričan epitel endocervikalnog tipa-koji ponegdje pokazuje upalno-reparatorne promjene. Stijenka uzoraka mjestimice je prožeta mononuklearnim upalnim stanicama uz ponegdje nešto granulocita a dio muralnih kripta/žlijezda je cističan. U materijalu i nešto sluzi koja je dijelom prožeta granulocitima.
Ekskohleat endocerviksa: u zaprimljenom materijalu sluz vrpčasti ulomci endocervikalnog cilindričnog epitela pokoji ulomak površnog endocerviksa te uzorak stijenke endocerviksa duljeg promjera 5 mm ponegdje prožet mononuklearnim upalnim stanicama.
Možete li mi objasniti nalaz dok čekam kontrolu kod svog doktora?
Hvala i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz ukazuje na kroničnu upalu. Nema atipičnih stanica, tj. promjena u smislu displazije (stanice čiji oblik odstupa od normalnog).