bol

natasa

Postovana doktorice, molim Vas da mi pojanite zasto odredjeni mjesec osjecam gotovo neizdrzivu bol u prsima nekih 15 dana pred menstruaciju, a ponekad (rijetko) boli uopce nema. Da li je to povezanio sa ovulacijom, i koji je ciklus onda ovulativan?! Da li je normalna tako jaka bol u grudima?
unaprijed hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Bolnost u grudima je katkada povezana s menstruacijskim ciklusom i žene je najčešće osjećaju neposredno pred nastup menstruacije. Ipak, svaka izražena bolnost u dojkama zahtijeva dodatne pretrage (klinički pregled, ultrazvuk dojki, RTG mamografiju i dr. invazivnije metode po potrebi). Najčešće ovakvi simptomi govore u prilog mastopatičnih promjena, ali se svakako treba isključiti i druga patologija.