bol u grudima

ema555

Poštovani, imam 16 godina i osjetila sam tupu bol u obje bradavice. To mi se prvi put dogodilo i trajalo je oko 20-ak minuta. Idući dan se ponovilo, ali samo u jednoj dojci. Pritom nisam uočila nikakve druge promjene na grudima, niti kvržice niti iscjedak. Radi li se o nečem ozbiljnom? Može li se u mojim godinama dobiti rak? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Promjene u dojkama hormonski uvjetovane. Ne brinite.

lili12345

Postovani, ciklusi su mi uglavnom 30 dana prije je menstruacija uvijek stizala oko 23. a prošli je kasnila i stigla 28. Bol u grudi mi se pojavio uvijek desetak dana prije,već oko 13 dana ciklusa i trajao bi do početka menstruacije. No kako je menstruacija kasnila prošli mjesec grudi su me boljele 15 dana. Danas je 19. dan ciklusa i bol u grudima se još nije pojavila ( možda neka blaga ali nije slična onoj uobičajenoj). Pa me zanima da li je to zato što su me prošli mjesec boljele 5 dana više?ili postoji neki drugi razlog?
Zabrinuta sam jer su mi one uvijek bile stopostotni znak da će nastupiti menstruacija za 10-ak dana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
razlozi boli u dojkama su očito hormonalne prirode i ovise o menstruacijskom ciklusu. Teško je reći zbog čega je ovoga puta ne osjećate.

Ajlaalj77

Poštovani, imam 21g i malo veće grudi. Zadnja menst mi je bila 18.06.-24.06. (Ciklus traje oko 40ak dana) i uvijek me pred menstruaciju grudi bole te tako znam da ću dobiti. Međutim ovaj put bol je došla sa pms-om te nastavila trajati kroz menstruaciju i evo do današnjeg 19.07. Imala sam prvi put u životu probojno(ili predovulacijsko krvarenje od 04.07.-08.07.) pa da li mi Vi možete reći šta bi mogao biti uzrok boli u grudima!??

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, oko 2/3 žena ima cikličku bolnost koja se javlja u drugoj fazi menstruacijskog ciklusa i pojačava se pred mjesečnicu, tipično 7-10 dana prije pojave mjesečnice, a prestaje pojavom menstruacijskog krvarenja. Obično je obostrana. Bol kojoj je uzrok organski (problemi s kralježnicom, upala, udarac, herpes, ciste...) je jednostrana i neovisna o ciklusu. Najčešće je povezana s potpuno dobroćudnim pojavama u dojci ili organizmu. Ukoliko bi bol potrajala kroz ovaj i idući ciklus savjetujem da se javite na pregled i uzv dojke.