bolest dojke

TANJA

MOLILA BIH VAS DA MI DATE SVOJE MIŠLJENJE VEZANO UZ ULTRAZVUČNI NALAZ DOJKE. NA 2-3 SATA LD VIZUALIZIRAJU SE TRI MANJE DOBRO OGRANIČENE HIPOEHOGENE TVORBE VELIČINE DO 5 MM A KOJE ĆE NAJVJEROJATNIJE ODGOVARATI CISTAMA SA GUSTIM SADRŽAJEM. NA 2 SATA D.D.VIDE SE DVIJE DOBRO OGRANIČENE HIPOEHOGENE TVORBE TIK JEDNA DO DRUGE 8X5X10 MM I 6X3X5MM A KOJE ĆE NAJVJEROJATNIJE ODGOVARATI FA.. SUSPEKTNIH TVORBI ZA EKSPANZIVNI PROCES SE NE NALAZI. AKSILE B.O.. ZAKLJUČAK;BLAŽE F.C.PROMJENE FIBROZNOG TIPA.TVORBE BENIGNIH KARAKTERISTIKA LIJEVO I DESNO. KONTROLA ZA 6MJ I ODLUKA O CITOPUNKCIJI. MOLILA BIH VAS DA MI OBJASNITE ZAŠTO NA PUNKCIJU I DA LI JE TO ZNAK DA SE MOŽDA RADI O NEĆEM MALIGNOM. LIJEP POZDRAV TE VAM UNAPRIJED ZAHVALJUJEM NA DOGOVORU

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Tanja, sumnja na fibroadenom dakle tvrobu dijelom sastavljenu od vezivnog a dijelom od žlijezdanog tkiva ponekad žele verificirati punkcijom, no i sama kontrola je dovoljna kao i što u nalazu govore. Punkcija potvrđuje sumnju i može ponekad postaviti i dijagnozu iako samo izrezivanje tvorbe daje 100% dijagnozu no za takav postupak se dogovara direktno pacijent i liječnik. Nema razloga da razmišljate o zloćudnom tumoru jer bi vas već na to upozorili oni koji su vas pregledavali a iz ovih nalaza se zaista to ne vidi da bi trebalo biti nešto zabrinjavajuće.

tanja

Molim Vas da li mi možete reći nešto više o ovom nalazu:
Nalaz:Simetrične dojke, žljezdanog tipa. Uredan prikaz kože i potkožnog masnog tkiva, te cooperovih ligamenata.
U obilnom žljezdanom parenhimu, mnogobrojne cistične promjene koje idu od 5-9 mm. Na desnoj dojci na 3 h 1 cm od mamile ovalna tvorba gušćeg sadržaja koja bi mogla ići za fibroadenom. axile obostrano b.o.
<<<Preporuča se pregled onkologa i punktiranje.
Unaprijed zahvaljujem